Chráněné dílny jsem považoval za nereálné, přiznal šéf Siemensu
Ocenění Národní rady zdravotně postižených cenu Mosty získala i společnost Siemens Elektromotory závod Mohelnice za projekt chráněných dílen.
"S nápadem přišel před pěti lety náš kolega, ale tehdy jsme ho považovali za snílka. Všichni jsme si mysleli, že v podmínkách průmyslového závodu jsou chráněné dílny naprosto nereálné," řekl při přebírání ceny ředitel společnosti Pavel Pěnička.
Zhruba před rokem a půl začal Siemens ale opět hledat cesty, jak převést myšlenku do praxe. "U některých pracovníků se totiž zhoršil zdravotní stav do té míry, že nemohli zůstat na stávajících postech. Přesto chtěli být společnosti věrní, a tak jsme situaci začali řešit,"sdělil ředitel. Poté se závod pustil do vybudování chráněných dílen. V těch jsou nyní převážně zaměstnáni pracovníci s pohybovými problémy nebo ti, u kterých se projevila nemoc z povolání.
"Na námi vybudovaných místech mohou tito lidé sedět, stát, nebo střídat obojí aktivitu podle svých potřeb. Dali jsme na rady lékařů a nabízíme jim speciální křesla. Navíc samozřejmě nezvedají těžká břemena. Podílí se na přípravě izolačních materiálů pro naše elektromotory nebo pomáhají s montáží malých celků dohromady,"doplnil Pěnička. V závodě nyní pracuje devadesát pracovníků se sníženou pracovní schopností a lehčím postižením, z toho je asi dvaatřicet zaměstnáno přímo v prostorách chráněných dílen.
A jaké byly pocity po převzetí ceny?
"Je to skvělé, neumím to popsat. Tady jsem skutečně viděl realitu těžce postižených lidí a určitě i proto budu přemýšlet, jak bychom je mohli zaměstnat i u nás," dodal Pěnička.
Autor: emi Zdroj: Olomoucký den
|