Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

28.02.2006, 10:19 - rubrika " Zaměstnávání "
Nedali práci zdravotně postiženým, ročně proto platí státu desítky tisíc

Firmy s více než pětadvaceti zaměstnanci mají ze zákona povinnost zaměstnat alespoň čtyři procenta zdravotně postižených lidí. Týká se to i pěti radnic v regionu. Pokud tak neučiní nebo nenakoupí výrobky handicapovaných, musejí sypat peníze do státního rozpočtu.

Kladenský magistrát stanovené procento loni splnil, práci zde mělo jedenáct lidí s různým stupněm zdravotního postižení. "Kdybychom kvóty nedosáhli, kupovali bychom výrobky firem, které postižené zaměstnávají," uvedla Petra Kučerová z tiskového oddělení. Radnice by se tak vyhnula povinnému odvodu peněz do státní kasy. To je totiž třetí a poslední varianta, jak mohou podniky zdravotně postižené podporovat. Za každé neposkytnuté místo je to 1,5 průměrné mzdy. Slánská radnice se placení nevyhnula, hranice čtyř procent totiž nedosáhla. "Měsíčně nás to stojí sedmnáct tisíc korun. Máme sice nabídky na nákup výrobků, ale nevyužíváme je. Nevyplatilo by se to," potvrdil tajemník městského úřadu Petr Kolačkovský. Ani jednoho zdravotně postiženého zaměstnance nemají ve Stochově. "Za loňský rok nás to stálo šedesát tisíc korun. Pro letošek uvažujeme o variantě nákupu výrobků," řekl tajemník městského úřadu Roman Klusák. Za devět let, co je na radnici, prý neslyšel, že by tam chtěl někdo zdravotně postižený pracovat. Ve Velvarech naopak hranici čtyř procent překračují, radnice zaměstnává tři invalidní důchodce. S nákupem výrobků nebo přisypáváním pěněz do státního rozpočtu si proto hlavu dělat nemusejí. Radnice v Unhošti nikoho zdravotně postiženého nezaměstnává, státu ale také nic neplatí. "Nedávno jsme nakoupili výpočetní techniku od firmy, kde takoví lidé pracují," potvrdila starostka města Lenka Mazuchová. Zbylá dvě města v okrese - Buštěhrad a Smečno - nemají na radnici více než 25 zaměstnanců a zákon se jich proto netýká. Úřad práce v Kladně evidoval na konci ledna celkem 7488 uchazečů o práci. Zdravotně postižených mezi nimi bylo 852, tedy přibližně jedenáct procent. Při vypočtení hranice čtyř procent handicapovaných ve firmě se přihlíží ke stupni postižení konkrétních pracovníků. Proto například v Kladně zaměstnávají jedenáct lidí a normu přitom splňují.

Kolik zaměstnanců mají radnice celkem:

- Kladno 297
- Slaný 204
- Stochov 28
- Velvary 38
- Unhošť 27

Autor: ONDŘEJ ŠPALEK
Zdroj: Kladenský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 28.02.2006, 11:14 - Čtenář :
je to správné.Chtěla bych se zeptat zda si zaměstnavatel,který zaměstnává zdrav. postižené může s jejich smlouvami dělat co chce a klidně bez souhlasu je dát na méně hodin a za méně peněz .děkuji
* 09.08.2006, 12:26 - Čtenář :
U Slaného se částka 17 tis. Kč odvádí státu ročně, ne měsíčně. tajemník MěÚ Slaný
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie