Oznamovací povinnost není nic nového
V posledních dnech jsme na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) zaznamenali řadu dotazů a stížností od zaměstnavatelů, kteří se na základě informací z některých médií domnívají, že od Nového roku musí hlásit informace o volných pracovních místech pouze příslušnému úřadu práce a teprve, když ÚP není schopen na toto místo umístit uchazeče o zaměstnání, může firma podat inzerát. Chci upozornit na to, že tato informace je zavádějící a nepravdivá.
Oznamovací povinnost ukládal zaměstnavatelům už předchozí zákon o zaměstnanosti, který vešel v účinnost v roce 1991, nejedná se tedy o žádnou novinku.
Podle současného zákona o zaměstnanosti, který je účinný od října roku 2004, musí zaměstnavatel do 10 kalendářních dnů oznámit příslušnému úřadu práce, že má k dispozici volná pracovní místa, a uvést jejich charakteristiku. Stejná lhůta platí i pro případ, že se firmě podaří tato volná pracovní místa obsadit. Volnými pracovními místy jsou ta, která nově vznikla nebo se uvolnila po odchodu zaměstnance a která chce firma obsadit novými pracovníky. Lhůta pro oznámení se počítá ode dne následujícího po dni, kdy toto místo zaměstnavatel vytvořil, uvolnil či na něj přijal nového zaměstnance.
Zákon v žádném případě nezakazuje, aby zaměstnavatel informoval příslušný úřad práce a současně si podal inzerát.
Od října 2004 do konce roku 2005 nebylo možné, aby úřady práce neplnění oznamovací povinnosti pokutovaly. Toho řada zaměstnavatelů zneužívala a ÚP se často o volných pracovních místech nedozvěděly. Proto se podmínky od Nového roku zpřísnily. Za neplnění oznamovací povinnosti může úřad práce dotyčnému zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun.
Na tomto místě bych se rád zmínil ještě o jedné věci. Týká se především mé osoby, ale mohla by ve svém důsledku vrhnout špatné světlo i na práci celého ministerstva, což by mě skutečně mrzelo. Odmítám tvrzení některých politiků ODS, že pro mě pracuje velký počet poradců. Rovněž tyto informace jsou nepravdivé a zcela zavádějící. Na MPSV působí v rámci odboru poradců ministra celkem šest zaměstnanců včetně pracovníků sekretariátu. Na tomto faktu se během mého působení ve funkci ministra nic nezměnilo. Jediná změna, ke které došlo, byla výměna ředitelů odboru. Od 1. května 2005 působí v této funkci Ing. Jan Kostelecký, který tak nahradil Ing. Miroslava Václavka, s jehož prací jsem nebyl spokojen.
Vzhledem k tomu, že musím na každém zasedání vlády rozhodovat i o návrzích, které se netýkají MPSV a které předkládají jiné resorty, potřebuji kvalitní a odborně zpracovaná stanoviska, ze kterých mohu vycházet, a ta mi nemohou připravovat zaměstnanci MPSV, kteří se těmito problematikami nezabývají. MPSV proto spolupracuje s různými odborníky, kteří se v daných oblastech dobře orientují a požadované informace vypracovávají. V žádném případě se ale nejedná o další poradce ministra. Je to zcela obvyklý postup, který zajišťuje, aby moje rozhodnutí nebyla ovlivněna jednostranným viděním a měla co nejlepší dopad na občany České republiky. A to by snad mělo být cílem každého vysoce postaveného politika v této zemi.
Autor: Ing. Zdeněk Škromach, ministr práce a SV Zdroj: Noviny MPSV |