Ve snaze co nejvíce usnadnit občanům překonat obtížné životní situace vydalo naše ministerstvo soubor informačních letáků, které mají pomoci zorientovat se v určitém problému a získat potřebné znalosti. Leták „Zdravotní postižení“ přináší základní informace pro zdravotně handicapované občany.
Invalidní důchody
Plný invalidní důchod
Pojištěnec má nárok na plný invalidní důchod, jestliže se stal plně invalidním a získal potřebnou dobu pojištění; pokud nesplnil ke dni vzniku plné invalidity podmínky nároku na starobní důchod; popřípadě byl-li mu přiznán podle § 31 zákona trvale krácený předčasný starobní důchod, pokud nedosáhl důchodového věku; anebo stal-li se plně invalidním následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.
Částečný invalidní důchod
Okruh zdravotních postižení značně ztěžujících obecné životní podmínky stanoví vyhláška MPSV č. 284/1995 Sb. Pojištěnec má nárok na částečný invalidní důchod, jestliže se stal částečně invalidním a získal potřebnou dobu pojištění nebo částečně invalidním následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
(viz článek
Zaměstnat zdravotně postižené se vyplatí)
Státní sociální podpora
Rodičovský příspěvek
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o zdravotně postižené dítě do 7 let. Podmínka osobní celodenní péče o dítě je splněna, i když:
- dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo speciální mateřskou školu či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči nebo se zaměřením na děti tělesně postižené nebo mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně;
- dlouhodobě zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
- dítě navštěvuje předškolní zdravotnická zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně, pokud je zdravotní postižení sluchu či zraku obou rodičů (osamělého rodiče) v rozsahu 50 % a více.
Příspěvek na úhradu potřeb dítěte
Tento příspěvek patří mezi nárokové dávky pěstounské péče podle zákona o státní sociální podpoře. Jeho výše se odvíjí od příjmu rodiny.
Dávky sociální péče
Příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu
Na tuto peněžitou dávku má nárok občan, který pečuje o blízkou (popř. jinou) osobu a jehož příjem nedosahuje stanovené hranice; občan, který pečuje o jinou než blízkou osobu, pokud spolu žijí v domácnosti; rodič, prarodič nebo jiný občan, který na základě rozhodnutí příslušného orgánu převzal dítě do náhradní rodinné péče, pečuje osobně, celodenně a řádně o nezletilé dítě starší jednoho roku, které je podle zvláštního předpisu dlouhodobě těžce zdravotně postižené a vyžaduje mimořádnou péči.
Dávky sociální péče pro těžce zdravotně postižené občany
Jednorázová a nároková dávka
- Příspěvek na úpravu bytu, určený občanům s těžkými vadami nosného nebo pohybového ústrojí a občanům úplně nebo prakticky nevidomým k odstranění bariér v rámci jejich bytu.
- Příspěvek na individuální dopravu, určený občanům s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, úplně nebo prakticky nevidomým a rodičům nezaopatřených dětí léčených pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou, kteří nevlastní motorové vozidlo nebo nejsou dopravováni vozidlem, na které je přiznán příspěvek na provoz motorového vozidla.
- Příspěvek na zakoupení nebo celkovou opravu motorového vozidla, určený občanům s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí a rodičům nezaopatřených dětí, které mají těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí, které jsou úplně nebo prakticky nevidomé nebo těžce mentálně postižené.
- Příspěvek na zvláštní úpravu motorového vozidla, určený občanům s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, kteří sami řídí motorové vozidlo a s ohledem na své postižení úpravu vozidla potřebují.
- Příspěvek na provoz motorového vozidla, určený provozovatelům (držitelům) motorového vozidla, jejichž zdravotní stav odůvodňuje přiznání mimořádných výhod II. a III. stupně, kteří používají toto motorové vozidlo ke své pravidelné dopravě, provozovatelům, kteří používají motorové vozidlo k pravidelné dopravě svých blízkých osob, jejichž zdravotní stav rovněž odůvodňuje přiznání mimořádných výhod II. a III. stupně, a rodičům nezaopatřených dětí léčených pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.
Měsíční nároková dávka
- Příspěvek na úhradu za užívání bezbariérového bytu, určený občanům s těžkými vadami nosného nebo pohybového ústrojí, kteří obývají byt s charakterem bytu zvláštního určení.
Měsíční nenároková dávka
- Příspěvek na zvýšené životní náklady, určený občanům trvale používajícím ortopedické, kompenzační nebo jiné pomůcky, pokud jim vznikají v souvislosti s používáním těchto pomůcek zvýšené výdaje.
- Příspěvek na zvýšené životní náklady, určený úplně nebo prakticky nevidomým občanům, kteří jsou soustavně pracovně činní nebo se připravují na pracovní uplatnění soustavným výcvikem nebo studiem.
- Příspěvek na provoz telefonní účastnické stanice, určený sociálně potřebným těžce zdravotně postiženým občanům.
- Příspěvek na úhradu za užívání garáže, určený občanům s těžkými vadami nosného nebo pohybového ústrojí, kteří obývají byt s charakterem bytu zvláštního určení.
- Příspěvek úplně nebo prakticky nevidomým občanům, určený na krmivo pro vodicího psa ve vlastnictví tohoto občana.
Jednorázové a nenárokové dávky
- Příspěvek na výdaje spojené s dopravou hromadnými dopravními prostředky, určený sociálně potřebným účastníkům rekreace a lázeňské péče.
- Jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek, určené těžce zdravotně postiženým občanům k odstranění, zmírnění nebo překonání následků jejich postižení.
- Příspěvek na úhradu výdajů spojených s výcvikem a odevzdáním vodicího psa.
- Příspěvek na zřízení telefonní účastnické stanice, určený sociálně potřebným občanům, kterým byly poskytnuty mimořádné výhody III. stupně.
- Jednorázové peněžité dávky určené občanům, kteří jsou umístěni v ústavu sociální péče, psychiatrické léčebně nebo léčebně pro dlouhodobě nemocné.
- Příspěvek při odchodu ze zařízení, určený svěřencům ústavů pro tělesně postiženou mládež, popř. s přidruženým mentálním postižením či více vadami, a pro občany se změněnou pracovní schopností, kteří absolvovali přípravu na pracovní uplatnění.
- Jednorázové peněžité a věcné dávky určené občanům, kteří jsou sociálně potřební, na úhradu mimořádných nutných výdajů nebo výdajů které si pro svůj zdravotní stav, věk nebo osamělost nemohou zabezpečit sami.
- Příspěvek na společné stravování.
- Příspěvek na rekreaci a lázeňskou péči
Více naleznete v informačních letácích MPSV, které jsou k dispozici v Informační kanceláři MPSV, Na Poříčním právu 1, Praha 2 nebo na úřadech práce, popř. na webové adrese
www.mpsv.cz.