Dnes je Čtvrtek, 5. prosince 2024, svátek má Jitka
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6974
 
Webinfo


 

16.01.2006, 09:13 - rubrika " Legislativa "
Co přinese letošní rok? V lednu by měl průměrný starobní důchod činit 8128 Kč

S příchodem nového roku se nezměnila jen číslovka na konci letopočtu. 1. leden 2006 je i datem, kdy došlo ke změnám některých právních předpisů spadajících do působnosti našeho ministerstva. A které to jsou?

Oblast zaměstnanosti

Od počátku roku se do náhradních dob zaměstnání pro účely vzniku nároku na podporu v nezaměstnanosti započítává i doba soustavné přípravy na budoucí povolání, a to v maximálním rozsahu šesti měsíců. Tato změna se dotkne především čerstvých absolventů.

Uchazeči o zaměstnání jsou nově povinni oznámit úřadu práce svůj nástup do zaměstnání nejpozději v pracovní den, který předchází dni nástupu, a tuto skutečnost do 8 kalendářních dnů doložit.

Lidé starší 50 let, kteří se zaevidují na úřadu práce, už nemusí prokazovat délku účasti na důchodovém pojištění pro účely prodloužení podpůrčí doby. K tomu, aby mohli pobírat podporu v nezaměstnanosti déle (uchazeči nad 50 let 9 měsíců, uchazeči nad 55 let 12 měsíců), bude úřad práce brát v potaz jen jejich věk.

Zvýšila se maximální částka, kterou mohou úřady práce poskytnout zaměstnavateli na vyhrazení společensky účelného pracovního místa pro konkrétního uchazeče o zaměstnání. Dosavadní hranice se zrušila a příspěvek mohou úřady práce poskytovat až do výše skutečně vyplacených mzdových nákladů včetně pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Příspěvek mohou zaměstnavatelé dostávat až 6 měsíců. V případě rizikových skupin uchazečů o zaměstnání (osoby se zdravotním postižením, mladí lidé do 25 let věku, absolventi vysokých škol po dobu 2 let po úspěšném ukončení studia, nejdéle však do 30 let věku a osoby starší 50 let) se tato doba prodlužuje na 12 měsíců.

Rozšířil se okruh skutkových podstat přestupků a správních deliktů. Za neplnění oznamovacích povinností nebo nevedení evidencí stanovených v zákoně o zaměstnanosti může úřad práce uložit viníkovi pokutu až do výše 500 tis. Kč.

Zpřísnily se také podmínky pro dlouhodobě evidované uchazeče o zaměstnání. Ti, kteří jsou v evidencích úřadů práce déle než jeden rok, budou muset přijmout zaměstnání sjednané na dobu kratší než tři měsíce nebo to, které budou vykonávat v rozsahu odpovídajícím minimálně 50 % stanovené týdenní pracovní doby.

Oblast sociální

Od 1. ledna 2006 se zvýšilo životní minimum. Částky na výživu a ostatní základní osobní potřeby vzrostly o 1,7 % a částky na domácnost přibližně o 4 %. Životní minimum samostatně žijícího dospělého se zvýšilo ze současných 4300 na 4420 Kč. Schválená právní úprava se automaticky promítla i do oblasti dávek státní sociální podpory. Projevila se také v úrovni dávek sociální péče a ostatních dávek odvozovaných od výše životního minima.

V roce 2006 (reálně od února 2006) mohou děti starší 3 let, o které rodič osobně celodenně a řádně pečuje, navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení každý den, a to maximálně na čtyři hodiny, aniž by jejich rodiče ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Umožnila to novela zákona o státní sociální podpoře.

Začátek roku se stal důležitým i pro ty, kteří pobírají příspěvek na provoz motorového vozidla. Ti dostávají od 1. 1. 2006 až o 776 Kč více. Tento příspěvek je nově pro osoby s průkazem ZTP ve výši 6000 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P dostávají příspěvek ve výši 9900?Kč ročně. Pokud jsou vlastníky nebo držiteli jednostopého motorového vozidla, činí příspěvek pro osoby s průkazem ZTP 2300 Kč a pro držitele průkazu ZTP/P 4200 Kč.

Zároveň se zvýšil také příspěvek na individuální dopravu těžce zdravotně postiženým občanům, kteří se pravidelně individuálně dopravují a nejsou vlastníky nebo provozovateli motorového vozidla. Od počátku roku tato částka vzrostla o 500 Kč a činí 6500 Kč na kalendářní rok.

Oblast důchodového pojištění

Od lednové splátky důchodu v roce 2006 se zvyšují všechny důchody (starobní, plné invalidní, částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí) přiznané před 1. lednem 2006 téměř o 5 %. Průměrný starobní důchod by měl činit 8128 Kč. Procentní výměra penzí „starodůchodců“ (důchody přiznané před 1. lednem 1996) se zvyšuje o 6 %. Procentní výměra „novodůchodců“ (důchody přiznané po 31. prosinci 1995) vzrůstá o 4 %. Základní výměra důchodu (v současné době 1400 Kč) se zvyšuje o 70 Kč, tj. o 5?%, na 1470 Kč. V případě souběhu nároku na výplatu vlastního důchodu a na výplatu pozůstalostního důchodu se zvyšují oba důchody.

Zároveň se zvýšil všeobecný vyměřovací základ a redukční hranice nutné pro výpočet výše důchodu. Všeobecný vyměřovací základ za rok 2004 činí 17 882 Kč. K tomu, aby upravené vyměřovací základy pojištěnce odpovídaly mzdové úrovni v kalendářním roce, který bezprostředně předchází roku, kdy mu byl přiznán důchod, je třeba použít ještě přepočítací koeficient. V roce 2006 je jeho hodnota 1,0532. Současně se zvýšily i tzv. redukční hranice pro stanovení výpočtového základu. První redukční hranice se zvýšila z částky 8400 Kč na 9100 Kč a druhá redukční hranice z částky 20 500 Kč na 21 800 Kč. Zvýšily se také příplatky k důchodu, a to o 4,9 % té částky příplatku, která náleží ke dni, od něhož se příplatek zvyšuje. Příplatky se zvyšují od splátky důchodu, s nímž se vyplácejí, a jsou splatné po 31. prosinci 2005.

Oblast nemocenského pojištění

Od 1. ledna 2006 se zvýšila redukční hranice u zaměstnanců a OSVČ pro účely výpočtu nemocenských dávek. Částka 480 Kč stoupla na 510 Kč, částka 690 Kč se zvýšila na 730 Kč. Denní vyměřovací základ činí maximálně 642 Kč, a je tak o 36 Kč vyšší než dosud. Zvýšení redukčních hranic se týká i těch lidí, kteří začali pobírat dávky nemocenského pojištění ještě před 1. lednem 2006 a jejichž nárok na tyto dávky trvá i po tomto datu.

Oblast pracovněprávní

V roce 2006 se zvyšuje minimální mzda, a to hned dvakrát. Poprvé od 1. ledna o 5,4 %. Měsíčně tak lidé, kteří minimální mzdu pobírají, dostávají 7570 Kč místo současných 7185?Kč. Minimální hodinová mzda vzrostla ze 42,50 Kč na 44,70 Kč. Druhé zvýšení – o 5,1 % – nastane od 1. července 2006. Měsíční minimální mzda bude od tohoto data činit 7955 Kč a hodinová minimální mzda 48,10 korun. V souvislosti s tím vzrostou shodně a se stejnou účinností i minimální mzdové tarify.

Od 1. ledna 2006 vzrostl o 5 % průměrný výdělek, ze kterého se odvozuje výše náhrady za ztrátu na výdělku. Z této částky se znovu stanoví výše náhrady za ztrátu na výdělku, náhrada nákladů na výživu pozůstalých příslušející podle pracovněprávních předpisů a náhrada za ztrátu na výdělku příslušející podle občanskoprávních předpisů. Zvýšení se bude týkat všech poškozených a pozůstalých podle pracovněprávních předpisů a poškozených po- dle občanskoprávních předpisů, kterým vznikl nárok na náhradu před 1. lednem 2006.

Od stejného data vzrostly všechny platové tarify zaměstnanců ve veřejných službách a správě o 5 %. V průměru se zvýšil platový tarif jednoho zaměstnance o 770 Kč.

V zájmu zvýšené ochrany zaměstnanců se výslovně stanoví přednost kolektivní smlouvy před vnitřním platovým předpisem pro určení platového tarifu u uměleckých a uměleckotechnických zaměstnanců. Možnost stanovit pravidla ve vnitřním platovém předpisu mají pouze ti zaměstnavatelé, u kterých nepůsobí odborová organizace.

Nástupem nového roku se zvýšily ceny pohonných hmot pro účely výpočtu cestovních náhrad. V praxi to znamená především zvýšení nároku zaměstnance na náhradu při použití soukromého motorového vozidla pro účely pracovních cest.

Průměrné ceny pohonných hmot se zvyšují následovně:

a) z 27,10 Kč na 30,10 Kč u benzinu automobilového 91 O Speciál,
b) z 27,50 Kč na 29,50 Kč u benzinu automobilového 91 O Normal,
c) z 27,40 Kč na 30,40 Kč u benzinu automobilového 95 O Super,
d) z 31 Kč na 34,40 Kč u benzinu automobilového 98 O Super plus,
e) z 26,60 Kč na 29,50 Kč u motorové nafty.

Řízená migrace

Od 1. ledna 2006 se otevřely brány pilotního projektu MPSV „Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků“ pro občany Ukrajiny. Projekt je prvním krokem k vytváření budoucí imigrační politiky České republiky. Jeho cílem je přivést do ČR zahraniční odborníky, kteří se zde chtějí usadit i se svými rodinami. Ti, kteří úspěšně splní všechny podmínky, mohou požádat o trvalý pobyt v ČR už po dvou a půl letech, zatímco současná legislativa stanoví lhůtu desetiletou.


Autor: red
Zdroj: Noviny MPSV
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie