Fototerapie
V chladném a temném ročním období se často zhoršuje nálada. Někteří lidé dokonce trpí na deprese. Jednou z příčin je snížená intenzita slunečního záření. Zpracování světelných paprsků v mozku podporuje vylučování hormonů serotonin a noradrenalin, které mají pozitivní vliv na naší náladu. V období, kdy je slunečního svitu málo, může hladina těchto hormonů klesat.
Pacienti mohou být léčeni tzv. světelnou terapií (fototerapií), kdy se využívá intenzivního bílého světla k tomu, aby hladina hormonů opět stoupla. Světelná terapie proti podzimním splínům se dá provozovat i v domácích podmínkách.
V těžkých případech však musí být léčba doplňována léky a psychoterapií.
V čele zemí, zabývajících se a využívajících fototerapii stojí Finsko. Finský zdravotní institut uvedl, že 80% pacientů trpících zimní depresí bylo vyléčeno právě díky fototerapii.
Tento způsob léčby vyžaduje čas a trpělivost, je ale ověřeno, že i při depresi s nejtěžšími příznaky tato metoda pomáhá, pokud je používána pravidelně.
Standardní dobou, kdy je pacient vystaven záření terapeutické lampy, vyzařující 25 000 luxů, jsou dvě hodiny. Tato doba může být samozřejmě podle individuální potřeby zkrácena nebo prodloužena.
Podle průzkumů je nejlepší dobou pro terapii ráno mezi 6.a 10. hodinou, jakmile se pacient probudí. Pokud je spánkový rytmus takový, že pacient chodí spát pozdě v noci, potom jsou pro fototerapii optimální pozdní večerní hodiny, vždy je vhodné řídit se "biologickými hodinami" pacienta.
Světelná terapie pomáhá nařídit "vnitřní hodiny", snižuje produkci hormonu melatoninu, způsobujícího únavu a naopak zvyšuje produkci serotoninu., který u pacienta zvyšuje energii a celkově jej povzbuzuje.
Pacienti se někdy zmiňují o vedlejších účincích, jimiž může být bolest očí, poruchy vidění, bolest hlavy, pocity tepla nebo nervozita. Tyto příznaky ale v převážné většině případů po chvíli mizí.
Při terapii se využívá osvětlení 10 000kandel na jeden čtvereční metr , přičemž lampa stojí ve vzdálenosti, která je pacientovi příjemná. Doporučuje se, aby světlo nedopadalo přímo do očí příliš dlouhou dobu.
Výkon lampy se měří ve wattech. Při výkonu do 60 wattů, měla by být vzdálenost mezi lampou a pacientem půl a více metru, při výkonu 100 wattů je vhodná větší vzdálenost.
Zeptali jsme se psychologa dr. Jiřího Tyla, který se léčbou pomocí fototerapie zabývá:
Jaké jsou příznaky podzimní deprese?
Příznaky se mohou lišit, ale obecně lze říci, že se podzimní deprese projevuje špatnou náladou, poruchami příjmu potravy a změnami tělesné hmotnosti, poruchami spánku a nedostatkem energie.
Co je SAD lampa?
SAD lampa produkuje bílé světlo odpovídající běžnému dennímu světlu za jasného dne. Použití SAD lampy nahrazuje nedostatek denního světla, kterým pacienti trpí během podzimních a zimních měsíců.
Může SAD lmpu používat kdokoli?
SAD lampu mohou používat všichni pacienti kromě těch, kteří podstoupili laserovou operaci očí v posledních třiceti dnech nebo pokud užívají léky způsobující přecitlivělost na světlo.
Jaké jsou vedlejší účinky?
Při první použití může dojít k poruchám vidění nebo bolestem hlavy, tyto příznaky však rychle mizí.
Zdroj: KORZO
|