Nový zákon zamezí zneužívání nemocenských dávek
Dne 30. 6. 2005 pustila Poslanecká sněmovna do 2. čtení návrh zákona o nemocenském pojištění. Novou právní úpravu projednal i Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví PS. Návrh řeší celkově nemocenské pojištění a pokud projde schvalovacím procesem, přinese významnou změnu tohoto systému, která je velmi potřebná.
Současný systém je nevyhovující. Příjmová solidarita je příliš vysoká a systém nemá dostatečné vnitřní ani vnější mechanismy, které by bránily jeho zneužívání. Přes neustále se zlepšující zdravotní stav obyvatel ČR průměrná délka nemoci podle statistik stoupá a k 31. 12. 2004 činila 34,8 dne (v roce 2003 30,5 dne, v roce 1993 23,2 dne). Současný systém je velmi nákladný a není motivující pro zaměstnance ani zaměstnavatele. Nový zákon o nemocenském pojištění je jedním z opatření, která mají sociální systém komplexně změnit tak, aby lidi motivoval k práci.
Vládní Návrh řeší mimo jiné i zavedení stropu pojistného na sociální pojištění. Původně počítal s tím, že se stanoví maximální hranice vyměřovacího základu pro placení pojistného na sociální zabezpečení (i pro zdravotní pojištění) v kalendářním roce - v roce 2007 ve výši šedesátinásobku průměrné mzdy (odpovídá pětinásobku měsíčně), v roce 2008 ve výši 48násobku (odpovídá čtyřnásobku měsíčně) a od roku 2009 ve výši 36násobku (odpovídá trojnásobku měsíčně) průměrné mzdy.
Přestože PS návrh zákona v 1. čtení schválila jako celek, během projednávání ve výboru se vyskytly připomínky jednotlivých stran. Proto, aby nebylo ohroženo schválení celého návrhu zákona, přistoupil místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach na parametrické úpravy. Jednou z nich je zastropování pojistného.
Stropování příjmů pro odvod pojistného souvisí se zákonem o nemocenském pojištění jen okrajově. Snížení výběru pojistného z důvodu stropování příjmů by bylo v nemocenském pojištění zanedbatelné (pojistné jen 2,5 %). Zásadně může zavedení stropu ale ovlivnit důchodové (pojistné 28 %) a zdravotní pojištění (pojistné 13,5 %). V současné době se připravují systémové změny v obou oblastech. Jejich součástí bude i stropování příjmů.
Není tedy pravdou, že by toto opatření bylo zcela zamítnuto. Zavedení stropování příjmů by se podle návrhu týkalo cca 100 000 lidí s příjmy od trojnásobku průměrné mzdy.
Pokud návrh zákona schválí Parlament a podepíše prezident, měl by vejít v účinnost od 1.1.2007.
Autor: Mgr. Kateřina Beránková, tisk.mluv. MPSV Zdroj: Noviny MPSV |