Občané ČR vnímají nadace pozitivně
Agentura Median pro Fórum dárců zpracovala výzkum veřejného mínění na vzorku 509 osob. 80,6 % občanů ČR souhlasí s výrokem, že nadace jsou důležité a dělají to, co nedělá stát. 87,8 % Čechů ví, čím se nadace zabývají (souhlasí s tím, že nadace shromažďují finanční prostředky a dále je rozdělují potřebným) a v 83,1 % jsou si vědomi, že nadace ukazují na opomíjená témata ve společnosti (jako jsou např. ochrana práv menšin, podpora lidí v tíživé sociální situaci, podpora zdravotně postižených, ohrožených dětí, kulturních památek a další oblasti). Obecně jsou nadacím nejvíce nakloněny vysokoškolsky vzdělané ženy ve věku od 20 do 40 let, které žijí ve velkých městech a v Praze.
Z nadací jsou nejvíce známé Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (uvedlo jej 14 % oslovených respondentů), Nadace rozvoje občanské společnosti (prostřednictvím svého nejznámějšího projektu „Pomozte dětem!“), Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Nadace Terezy Maxové, Nadace Adra a Nadace Charty 77.
„Z výsledků výzkumu máme opravdu radost. Ukazuje se, že nadace si za 15 let své novodobé existence získaly důvěru veřejnosti. Na této důvěře se určitě podílí i to, že nadace, jejichž práci má veřejnost nejvíc na očích a které jsou také členy naší Asociace nadací, dodržují nejen přísné zákonné normy, ale také Etický kodex,“ konstatuje Pavlína Kalousová, ředitelka Fóra dárců, které zastřešuje nejznámější české nadace.
Výzkum také ukázal, že mezi lidmi stále ještě existují některé mýty. Necelá polovina z nich se domnívá, že nadací jsou tisíce, a 22 % respondentů si zase myslí, že nadace jsou financované státem. To však není pravda. V České republice je v současnosti registrováno 381 nadací. Jejich počet prudce poklesl po uplatnění nového nadačního zákona v r. 1998, který mj. nadacím stanovil jako povinnost uložit nejméně půl miliónu korun do nadačního jmění a zavedl přísná pravidla pro jejich fungování. Co se týká financování nadací, jediné peníze od státu, které české nadace doposud obdržely, bylo udělení prostředků z Nadačního investičního fondu do nadačního jmění nadací, rozdělované na základě výběrového řízení v letech 1999 a 2001. Většina nadačních zdrojů však pochází od občanů, firem, ze zahraničí.
Zdroj: Fórum dárců |