Helppes – centrum pro speciální psí výcvik - Jak nejlepší přítel člověka může pomoci překonat různé zdravotní handicapy
Už naši dávní předkové věděli, že pes dokáže zaznamenat věci pro člověka nepostřehnutelné. Mnohými civilizacemi byl pro své věrné služby a nevídané schopnosti oslavován. Dnes je pes především výborným pomocníkem, který dokáže zjednodušit imobilnímu člověku život i zlepšit jeho zdravotní stav.
Vznikají různá centra pro speciální výcvik psů pro tělesně a zdravotně postižené. Jedním z nich je HELPPES, kde výcvik psích pomocníků probíhá pod vedením Zuzany Daušové – vzorné výcvikářky I. stupně.
K hlavním přednostem HELPPESu patří to, že každý cvičitel pracuje najednou maximálně se dvěma psy, aby byl zaručen individuální přístup. Závěrečná část výcviku je navíc vždy prováděna ve spolupráci s klientem, čímž se zajistí pro psa i postiženého nenásilná změna jejich života a úprava schopností psa podle potřeb handicapovaného.
HELPPES provádí výcvik psů pro nevidomé, asistenčních psů pro vozíčkáře, pro imobilní, pro postižené epilepsií, cvičí signální psy pro neslyšící a psy pro canisterapii. Vedle toho nabízí společenskou výchovu pro neposlušné pejsky všech plemen i kříženců a výcvik psů – záchranářů.
Vodicí pes pro nevidomé
Výcvik je zaměřen především na to, aby pes dokázal sám zhodnotit situaci, a v případě, že by byla pro nevidomého nebezpečná, nesmí uposlechnout povelu a sám vyvede nevidomého na bezpečné místo. Důraz je kladen zejména na zvládnutí základních prvků poslušnosti. Pes musí nevidomého provést všemi úskalími bezpečně a pomáhat mu v orientaci, především vyhnout se překážkám, nalézt a označit chodník, dveře, schody apod., najít místo v dopravním prostředku, v čekárně u lékaře atd.
Psí asistenti pro paraplegiky
Jiné nároky na psího asistenta mají lidé s postižením dolních končetin a jiné s postižením rukou i nohou. Každý psí asistent je podroben takovému výcviku, aby splňoval konkrétní potřeby a představy klienta. Tito psi jsou schopni zčásti nahradit osobního asistenta. Měli by umět pomoci při oblékání, při manipulaci s vozíkem, nošení nákupu, otevírání dveří, při rozsvěcení a zhasínání, podávání předmětů atd.
Psí asistenti pro neslyšící
Jejich hlavní poslání je signalizace zvuků. Dokáží upozornit na zvonek u dveří, budík, varnou konvici, na osobu volající jméno neslyšícího atd. Kromě toho pes absolvuje i základní výcvik poslušnosti a má předpoklady se stát neslyšícímu příjemným společníkem.
Psí asistenti pro postižené epilepsií
Epileptické záchvaty přicházejí často nečekaně. Forem a příčin záchvatů je mnoho a některé z nich dokáže pes předvídat, a to 5-20 minut předem. Umožní tak svému majiteli, aby včas vyhledal bezpečné místo a pomoc. Pro tyto účely se hodí jen psi s výbornou, vyrovnanou a bezkonfliktní povahou.
Canisterapie
V různých léčebnách, domovech důchodců, ústavech pro tělesně či mentálně postižené žijí lidé, kteří se mohou cítit často opuštění. Pes – oddaný společník - se v těchto případech jeví jako nejlepší řešení vymanit takové pacienty z pocitů smutků a nepotřebnosti. Mluví se o tzv. canisterapii – léčbě psem. HELPPES se také zabývá tímto speciálním výcvikem canisterapeutických psů, kteří nacházejí uplatnění v různých sociálních a zdravotnických zařízeních.
Vedle zmíněných aktivit podporuje HELPPES také sportování handicapovaných se psem. Kynologický sport je vhodný jak pro psa, tak i pro jeho pána. Posiluje se tak jejich vzájemná souhra a sebemenší úspěch ve výcviku psa přináší uspokojení oběma.
Vodicí pes pro nevidomé je uznán jako kompenzační pomůcka, je plně hrazen sociálním odborem příslušného úřadu. Ostatní asistenční psi - pro vozíčkáře, neslyšící, postižené epilepsií či s kombinovanými handicapy - nejsou hrazeni. Pokud se rozhodnete přispět finančním darem na výcvik psích asistentů a poskytnout sponzorský dar, můžete se kdykoliv přesvědčit o jeho využití.
Číslo konta pro zaslání příspěvků:
175188017/0300, ČSOB Praha 2.
Kontakt: HELPPES,
Mikovcova 9/531, 120 00 Praha 2,
tel. 224225302
Autor: (red) Zdroj: Noviny MPSV |