Komunitní plánování sociálních služeb v Karlových Varech
V roce 2003 byly osloveny Krajským úřadem Karlovarského kraje obce s nabídkou vyškolení zástupců zadavatele sociálních služeb, tedy měst, poskytovatelů sociálních služeb a uživatelů sociálních služeb z jednotlivých míst (triády). Z oslovených obcí se podařilo v prvním kole proškolit triády z města Karlovy Vary, Sokolov a Cheb. Město Karlovy Vary jako jediné zareagovalo na potřebu uchopení procesu kpss konkrétní osobou tím, že zřídilo funkční pracovní místo koordinátora kpss.
Od září 2003 se začala scházet Triáda města Karlovy Vary pod pracovním názvem Hlavní řídící výbor kpss města Karlovy Vary (HŘV). Jako optimální řešení se ukázal vznik Katalogu poskytovatelů sociálních a sociálně zdravotních služeb. Proces komunitního plánování sociálních služeb vnímáme jako metodu komunikace s veřejností, proto byli poskytovatelé sociálních služeb také vyzváni k účasti na tvorbě katalogu, aby napsali to, co považují za podstatné a důležité. Takto vzniklý materiál tedy vypovídá velmi kvalitně o tom, jaké služby, komu, kdy, kde a kdo poskytuje.
Na podkladě politické podpory a z každodenní práce HŘV započaly kroky k přípravě první verze Komunitního plánu. Pracovní verze Komunitního plánu pak byla předložena veřejnosti k připomínkování. Vymezené období pro připomínky od ledna 2005 do konce dubna 2005 sloužilo k vytvoření prostředí pro komunikaci s obyvateli města Karlovy Vary. Ohlasů však není mnoho. Svědčí to o nezájmu obyvatel o problematiku sociálních služeb. Všichni, kteří se aktivně do procesu kpss zapojili, však věří, že se podaří veřejnost oslovit. Když ne nyní, tak jistě v budoucnu, kdy dojde k realizaci praktických opatření.
Podle plánu realizace procesu kpss čeká HŘV a další spolupracovníky tvorba konečné verze Komunitního plánu a druhé kolo připomínkování. Finální verze na období let 2006–2008 musí být hotova do konce měsíce srpna 2005, aby bylo možno zajistit v rozpočtu města finanční podporu opatření, která budou realizována v rámci procesu kpss dle Komunitního plánu již v roce 2006.
Proces kpss je dle zkušeností z našeho města velmi složitý, živý mechanismus. Pouze za podpory politiků, Krajského úřadu Karlovarského kraje, poskytovatelů sociálních služeb a zejména uživatelů sociálních služeb se může stát účinnou metodou plánování sociální politiky města a kraje. Cílem všech by mělo být zajistit dostupné, kvalitní a efektivní sociální služby.
Pilař Jiří, Mgr.
Koordinátor komunitního plánování
Magistrát města Karlovy Vary Autor: Mgr. Pilař Jiří Zdroj: Noviny MPSV |