Roztroušená skleróza? Žít se ale musí dál, říká pacientka
Rok od otevření specializovaného pracoviště v pardubické nemocnici jej navštěvuje téměř tři sta pacientů s roztroušenou sklerózou. Za komplexní léčbou už nemusí jako dříve dojíždět do Prahy.
Pardubice - Roztroušenou sklerózou trpí v Česku jedno promile populace. Ženy jsou tímto onemocněním postiženy přibližně dvakrát častěji nežli muži. Nyní navštěvuje specializované pracoviště na neurologii pardubické nemocnice téměř 300 pacientů.
Toto MS centrum vzniklo právě před rokem a jeho přínosem je, že umožnilo i takzvanou léčbu "první bomby", tedy interferonem beta. Zatímco tehdy se zde tímto nejmodernějším přípravkem vědy začalo léčit třicet pacientů, dnes jich je pětaosmdesát.
Včasná diagnóza i léčba
Společně s lékařkou Alenou Novotnou má největší zásluhu na vzniku MS centra jedna z jeho prvních pacientek, inženýrka Radislava Jandová. V čele klubu Rubín centrum, jenž sdružuje pacienty neurologického oddělení pardubické nemocnice a jejich příbuzné, se doslova snaží o nemožné: Přimět pacienty, aby boj s touto zákeřnou chorobou rozhodně nevzdávali.
Podle slov MUDr. Aleny Novotné je nesmírně důležitá včasná diagnostika a rovněž tak i okamžité zahájení léčby. "Do třetice je pak nezbytný pozitivní přístup pacienta ke své nemoci. Předně se musí vyrovnat s tím, že jde o chronické a nevyléčitelné onemocnění. A také s ním bojovat. To například znamená, že pacient nezanedbává potřebné rehabilitace," vysvětluje Novotná. V tomto směru velice oceňuje snažení obou neziskových organizací, jak klubu Rubín centrum, tak i regionálního sdružení Roska.
Na schůzkách Rubín centra, které se konají každý třetí čtvrtek v měsíci v Centru pro zdravotně postižené na Závodu míru.
Autor: JIŘINA MIKEŠOVÁ Zdroj: Pardubické noviny
|