Zpřístupnění škol vozíčkářům přijde na stovky milionů korun
Stovky milionů korun musí zřizovatelé škol na Vysočině vydat na bezbariérový přístup do vzdělávacích zařízení. Umožnit přístup do každé veřejné budovy i lidem na vozíčku ukládá zákon. Školská zařízení mají zatím výjimku, která vyprší v roce 2007. "Zpřístupnění všech jihlavských základních a mateřských škol jsme zhruba před dvěma lety vyčíslili na 25 milionů korun,"uvedl vedoucí odboru školství magistrátu Tomáš Koukal. Za poslední dva roky se podařilo v krajském městě takto zpřístupnit necelou polovinu škol. Podobně jsou na tom ostatní města.
Kraj problém zatím neřeší V řádech stamilionů se pak budou pohybovat výdaje, která čekají na desítkách budov krajský úřad. "Nemáme přesně vyčíslenou částku, která by byla potřeba. Snažíme se bezbariérový přístup řešit postupně v rámci rekonstrukcí našich objektů,"říká Kamil Ubr z krajského odboru školství. "Pokud škola požádá o vybudování bezbariérového přístupu na základě potřeb studentů, vyhovíme. Ale systémově se tento stav u starších objektů zatím neřeší,"doplnil Petr Kolář z krajského majetkového odboru. Krajský úřad je zřizovatelem všech středních škol a učilišť. Na Vysočině jich je více než 60, mnohé z nich sídlí ve více budovách. "V době, kdy se tyto objekty kolaudovaly, žádné požadavky na bezbariérový přístup neexistovaly,"dodal Ubr.
Vozíčkáře odmítnout nelze Škola, na kterou se hlásí zdravotně postižený žák, musí vozíčkáře přijmout. Odmítnout lze pouze dítě s kombinovanými vadami, jehož zařazení do normální třídy by bylo velmi obtížné. Pro tyto děti pak existují speciální školy, jejichž zaměstnanci se jim mnohem více věnují. Umožnit vozíčkářům bezproblémové studium znamená pro školy nutnost vybudovat výtah, popřípadě zvláštní plošiny pro vozíčkáře, a to ve všech částech budovy. Samozřejmostí jsou pak bezbariérové toalety a umývárny. "Pořídili jsme speciální výtah, do dílen a do tělocvičny se postižení dostanou pomocí plošiny,"vyjmenovává ředitel Základní školy Wolkerova v Havlíčkově Brodě Miloš Fikar. Škola za pomoci města i kraje na ně v posledních letech vydala téměř jeden a půl milionu korun. Školu navštěvují tři žáci na vozíku, ve třídě jim pomáhají vyškolení asistenti.
Důležité pro postižené i zdravé V průměru má v současné době bezbariérový přístup zhruba čtvrtina škol. V Jihlavě k nim patří například základní školy Seifertova, Demlova nebo Březinova, v Třebíči namátkou Střední odborné učiliště stavební. "V letošním roce by měly přibýt základní školy Jarní a Křížová. Další jsou v jednání,"vyjmenoval Koukal. Podle Fikara je nesmírně důležité umožnit handicapovaným dětem studium spolu se zdravými žáky. "To je to nejdůležitější. Jak pro vozíčkáře samotné, tak pro ostatní děti, které se k postiženým naučí chovat,"tvrdí.
Autor: Martin Vokáč Zdroj: Vysočina
|