Mentálně postižení: život v ústavech
Moderátor (Bohumil Klepetko, Marcela Augustová):
Ústav pro mentálně handicapované nebo radši komunitní centrum. To je jedno z témat, o kterých se mluvilo v Praze na mezinárodní konferenci Evropa v akci. Mezi diskutujícími byli nejen odborníci ale i sami postižení. V Česku jich v ústavech žije hodně, přes 14 tisíc. A nelíbí se jim, že šanci vybrat si ten nejlíp vyhovující typ péče má pořád jen málokdo z nich.
Do Centra denních služeb společnosti Duha v Praze chodí každý den okolo sedmdesáti klientů. K dispozici mají několik dílen a možnost chráněného bydlení. Tak jako Petra mohou pracovat třeba s textilem.
Víc než 80% všech lidí, kteří v ČR žijí v ústavech, jsou mentálně postižení. Číslo zveřejnili organizátoři konference Evropa v akci. Mluvilo se na ní hlavně o tom, jak lidi s mentálním postižením zapojit do společnosti a dát jim možnost vybrat si, kde a jak chtějí žít.
Ivo Vykydal, organizátor konference a poslanec KDU-ČSL:
Dokud my jim toto neumožníme a dokud nebude ta varianta mezi ústavní péčí a komunitními službami, tak v podstatě jejich život bude opravdu velmi složitý.
Kent O. Ericsson, Univerzita Uppsala, Švédsko:
Mentálně postižení lidé chtějí žít stejně jako všichni ostatní. Chtějí mít domov, práci, volný čas. Ale abychom jim to umožnili, museli jsme přeorganizovat nabídku našich služeb.
Mezi evropskou špičku při začleňování mentálně postižených lidí patří skandinávské země. Ústavní péči tam už téměř neznají. Čeští zástupci na konferenci Evropa v akci by považovali za úspěch, kdyby se podařilo počty lidí v ústavech alespoň o něco snížit.
Autor: Silvie Bínová Zdroj: Televize ČT1 - Události
|