Dnes je Neděle, 5. ledna 2025, svátek má Dalimil
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7086
 
Webinfo


 

20.05.2005, 07:16 - rubrika " Bariéry "
Microsoft bojuje počítači proti bariérám

Microsoft opět podpořil charitativní projekt Počítače proti bariérám, který je řízen Nadací Charty 77. Dva a půl milionu korun má posloužit k vytvoření dvou školících center, která umožní tělesně postiženým získat znalosti potřebné pro práci s informačními technologiemi, které usnadňují jejich integraci do společnosti.

Společnost Microsoft spolu se zástupci Nadace Charty 77, školících center a dalších účastníků projektu Počítače proti bariérám oslavila devět let trvání spolupráce české pobočky Microsoftu a Nadace Charty 77 v tomto projektu. Součástí tiskové konference, která měla ilustrovat tuto devítiletou spolupráci, bylo předání šeku na 2 500 000 korun, které mají pokrýt značnou část nákladů na celoroční fungování projektu.

Počítače proti bariérám www.bariery.cz/projekty/pocitace.asp, projekt soustředěný na integraci tělesně postižených do společnosti a možnost jejich zaměstnávání prostřednictvím výpočetní a telekomunikační techniky, vznikl v roce 1996 díky spolupráci českého zastoupení společnosti Microsoft a Nadace Charty 77. Kromě Microsoftu patří mezi partnery projektu Magistrát hlavního města Prahy, ČSOB, IBM, ČEZ, Readerďs Digest Výběr, Donath-Burson-Marsteller, Ježek Software, A && L soft a AutoCont.

Studium a práce

Hlavní náplní projektu Počítače proti Bariérám je školení tělesně postižených či jejich rodinných příslušníků, kteří jim poskytují nepřetržitou péči. Za tímto účelem bylo vybudováno jedenáct výukových center, která jsou rozmístěna po celé republice. Z letošního grantu společnosti Microsoft mají být zřízena další dvě pracoviště, jedno v Českých Budějovicích, druhé v Severních Čechách.

Druhým prvkem, který tvoří náplň projektu, je budování domácích počítačových pracovišť, která umožňují práci z domova a snadný, bezbariérový kontakt s okolním světem. V tom má internet velkou výhodu díky tomu, že komunikující strany na sebe většinou nevidí, odpadá tak bariéra vyplývající z postoje většinové populace k postiženým lidem.

Získání zaměstnání je pro vozíčkáře i jinak tělesně postižené lidi problematická, přestože stát zaměstnávání hendikepovaných občanů podporuje. Kursy nabízené v rámci projektu Počítače proti bariérám nabízejí nejčastěji možnost uplatnění v oblasti účetnictví a tvorby a správy webových stránek. Někteří postižení však díky projektu pracují například jako učitelé výpočetní techniky nebo i programují.

Za uplynulé roky prošlo školeními přibližně 1200 lidí, 337 zájemců získalo plně vybavené domácí počítačové pracoviště, které je vybaveno nejen technologiemi partnerů projektu, ale také specializovanými nástroji. Za poslední tři měsíce se podle výkonné ředitelky Nadace Charty 77 podařilo najít práci pro 20 % absolventů kursů. V roce 2005 plánuje vedení projektu Počítače proti bariérám proškolit dalších 600 lidí.

Český hlas zatím hudbou budoucnosti

I když Microsoft věnoval projektu Počítače proti bariérám 13,5 milionu korun a softwarové vybavení dvojnásobné tržní hodnoty, stále některé věci ze strany Microsoftu chybí. Jde zejména o podporu hlasového ovládání Windows a MS Office v českém jazyce, hlasové ovládání produkty Microsoftu zatím podporují v anglických verzích.

Podle generálního ředitele Microsoftu pro Českou a Slovenskou republiku představuje rozpoznávání češtiny technický problém, který si vyžádá čas a investice, které přesahují aktuální možnosti českého Microsoftu. Microsoft však podle jeho slov v rámci Počítačů proti bariérám podporuje nákup dostupných technologií jiných dodavatelů podle požadavků jednotlivých žadatelů o příspěvek na vytvoření domácího počítačového pracoviště.

Pomoci může každý

Projekt Počítače proti bariérám je otevřený pomoci jednotlivců i organizací, nejde jen o možnou finanční podporu, ale také o možnost využití vyřazované výpočetní techniky, vytváření chráněných pracovišť nebo zaměstnávání tělesně postižených. Podrobnější informace o možnostech pomoci a projektu samotném najdete na webu Nadace Charty 77. Pro zaměstnance je nejjednodušší formou pomoci účast v kontinuální sbírce Konta Bariéry www.bariery.cz/jakprispet/, která spočívá v pravidelném měsíčním příspěvku na účet nadace Charty 77.

Autor: Otakar Schon
Zdroj: Zive.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2025 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie