Handicapovaní lidé se dočkají pomoci
V Libereckém kraji jako teprve druhém v ČR vzniká projekt Tísňového volání pro zdravotně handicapované spoluobčany. Projekt má na starosti Centrum pro zdravotně postižené (CZP) ve spolupráci se společností Eurotel.
"Od ledna 2005 rozjíždíme akci, při níž si všichni handicapovaní lidé na Liberecku budou moci za zvýhodněnou cenu od Eurotelu zakoupit speciální mobilní telefon, s jehož pomocí budou monitorováni naším vznikajícím dispečinkem, který jim může okamžitě pomoci," uvedl vedoucí CZP Stanislav Kolomazník s tím, že pracovník dispečinku bude na příjmu 24 hodin denně a bude moci okamžitě vyslat záchranu. V mobilním telefonu bude zabudováno lokační zařízení, umožňující najít přesnou polohu pacienta. Koupě mobilu bude také podmíněná vyplněním registrační karty, kam zákazník uvede všechny nemoci a problémy, kterými trpí, aby případně vyslaná pomoc mohla již v době výjezdu vědět, za kým jede a přizpůsobit se povaze onemocnění pacienta.
"Například vozíčkář v nouzi stiskne pouhé jedno tlačítko a v průběhu několika sekund bude provedena jeho lokalizace v terénu a nejbližší dispečerské stanoviště vyšle záchranu. Zdravotník bude již předem vědět, jakými neduhy pacient trpí a bude na to připraven. Cílem této služby je zajistit zdravotně postiženým občanům pomoc v situaci, kterou by sami nezvládli, například při zdravotní nevolnosti, poruše vozíku, napadení, nebo nehodě," uvedl Stanislav Kolomazník. Sazba hovorného v projektu Lokalizace činí pouhou 1,50 Kč nad rámec volných minut. K dispozici zákazníkům jsou 3 druhy mobilních telefonů Nokia 3100, Samsung X450 a Siemens CT 70. Další informace o telefonech zájemci dostanou přímo v Centru pro zdravotně postižené.
Autor: (tl) Zdroj: Liberecký den
|