Dnes je Neděle, 24. listopadu 2024, svátek má Emílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

12.05.2005, 07:32 - rubrika " Názory "
Sociální služby a zákon

Ten by měl být takový, aby člověk žil co nejdéle - dokonce celý život - ve svém přirozeném prostředí. To znamená doma. Tak popsal správnou cestu ke zlepšení situace seniorů náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek. Nezbytnou právní oporu tohoto názoru - zákon o sociálních službách, který by seniorům a zdravotně postiženým i jejich blízkým dal možnost svobodnější volby pro řešení životní situace - přes své sliby sociální demokracie zatím nedotáhla do úspěšného konce.

Pokud by byl současný návrh schválen, začal by podle Hoška platit v roce 2007. Přesto by klientovi nešla přímo suma odpovídající té, kterou by zaplatil za institucionální péči. "Institucionální péče je povšechně drahá. Tam musíme platit budovy, personál a vše ostatní. Když podpoříme domácí péči, tak máme vytvořené základní prostředí, které jen doplňujeme péčí. To plyne z logiky věci a je to tak správně," vysvětluje Hošek.

Geriatr Zdeněk Kalvach se dotkl i dalšího problematického aspektu rodinné péče - bydlení seniorů: "Jedna věc je, kdo bude vydělávat na seniorskou generaci. Tou druhou je, kdo a v čem s ní bude bydlet. Otázka bydlení je jedna z nejklíčovějších ve struktuře celé problematiky. Dobrým příkladem je Británie, kde je dobrá životní úroveň seniorů postavena na tom, že podstatná část populace s odchodem do důchodu doplatí hypotéku a bydlí ve "svém" zadarmo. Nejhůře jsou na tom ti, kteří bydlí v nájemném bydlení. Z toho také plyne velká obava, aby budoucí senioři neskončili v nějakém zapomenutém ghettu na Jižním Městě."

Zdroj: Lidové noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 17.05.2005, 23:33 - Čtenář :
To, jak se tato vláda a potažmo další státní úředníci chovají k tělesně postiženým, bych přirovnala k rasové segregaci prováděné za války v koncentračních táborech. Než absolvovat znovu poníženě předstoupení před tzv. socální komisi Magistrátu města Ostravy, radši bych předem požádala o eutanazii. Pochybuji vůbec o tom, že slavné doktorky v komisi umí aspoň zavávat pořezaný prst . Je to hanba společnosti, která si říká demokratická.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie