Alternativní doprava převáží vozíčkáře
Na území Ostravy žije asi 330 tisíc lidí, minimálně 500 z nich je držiteli průkazu ZTP/P nebo ZTP. Tam, kde nestačí Dopravní podnik Ostrava, se o jejich přepravu stará Alternativní doprava imobilních osob (ALDIO). Službu mohou využívat všichni držitelé průkazu ZTP/P a držitelé průkazu ZTP s pohybovým postižením. "Používat ji mohou také lidé, kteří jsou imobilní krátkodobě, ať už v důsledku úrazu, nebo choroby, musejí však předložit lékařské osvědčení o své nepohyblivosti," řekla Marie Báňová, vedoucí dopravy. "Chybí- li takové osvědčení a postižení je přitom zřejmé, není to důvodem k odmítnutí služby." Ve výbavě organizace je zatím jen jedno vozidlo, přednost tedy mají vozíčkáři, jichž se do speciálně upravené dodávky vejde maximálně pět.
Podmínky přepravy
Vzhledem k omezeným finančním prostředkům probíhá přeprava jen v jedné směně. "Mimo stanovenou dobu je najímán náhradní řidič, nebo ten stávající pracuje přesčas," popisuje panující podmínky Báňová. Ráno jsou cestující rozváženi do zaměstnání a do škol, případně do zdravotnických zařízení, institucí nebo za soukromými záležitostmi, odpoledne pak sváženi zpátky do svých domovů. Večer je možné prostřednictvím ALDIO navštívit kulturní akce a podobně. Posádka v rámci přepravy "od dveří ke dveřím" poskytuje klientovi i nutnou asistenci a pomůže mu nejen do vozidla a z vozidla, ale i například z bytu až ke dveřím stanoveného cíle. V případě potřeby je možné si s dispečerem domluvit vlastní zdravý doprovod. Služba je určena převážně k dopravě v pracovní dny, po předchozí domluvě s dispečerem ji však lze použít i ve dnech pracovního klidu. Objednat se je nejlépe aspoň šest hodin předem, aby dispečer mohl určit prioritní rozvozy a stanovit optimální trasu. Dispečink byl zřízen v Domě s pečovatelskou službou v Ostravě- Zábřehu, který dostala OOV do pronájmu od městského obvodu Ostrava- - Jih. Magistrát města Ostravy byl zase sponzorem nákupu a úpravy první dodávky a vybavení dispečinku. Patnáct let starý Mercedes- Benz 208 D letos už dosluhuje, ale díky výtěžku z Adventního koncertu bude brzy nahrazen svým nástupcem. "Příští měsíc objevíte v ulicích Ostravy nový automobil označený logem ALDIO, bude to Ford Transit," potvrdila Báňová.
Základní přeprava funguje v pracovní dny od 7.30 do 15.30 hodin a po dle toho, o jaké obvody se jedná, zaplatí jednotlivý cestující 30 až 35 korun. Chce- li vozíčkář nebo zdravotně postižený využít služeb ALDIO mimo stanovenou dobu, činí základní taxa šest korun za kilometr plus příplatky za čekání. Mimo hranice Ostravy budou zájemci dopraveni za 35 korun na osobu a další příplatky. "Neděláme přísný výběr, převážíme i lidi z jiných okresů. Od ledna tohoto roku mají možnost přepravy i zdravotně postižení ve Frýdku- - Místku. Zde je jejím provozovatelem Sportovní klub vozíčkářů.
- ALDIO zřídila Ostravská organizace vozíčkářů a patří mezi projekty snažící se naplnit Národní plán vyrovnávání příležitostí pro zdravotně postižené schválený usnesením č. 256 Vlády ČR z roku 1998. Zkušební provoz byl v Ostravě zahájen 1. června 1999. Od července téhož roku funguje přeprava pravidelně.
- ALDIO zaměstnává čtyři pracovníky, dva z nich se zdravotním postižením. Telefonní číslo dispečinku je 596 786 353. Informace lze najít i na internetu na adrese: www.vozickari-ostrava.cz/aldio/menu.htm. Když do vyhledávače zadáte heslo ALDIO, objeví se vám odkazů víc.
Autor: Valerian Klaban Zdroj: Moravskoslezský deník
|