Dnes je Pátek, 22. listopadu 2024, svátek má Cecílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6944
 
Webinfo


 

04.05.2005, 07:29 - rubrika " Akce "
Užité umění i pro zrakově postižené

Muzeum hlavního města Prahy pořádá originálně pojatou výstavu nazvanou Design do tmy; přibližuje tematiku designu pro zrakově postižené a nevidomé osoby. Do 29. května bude probíhat v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci a v Národním technickém muzeu.

Projekt je součástí VI. přehlídky českého a zahraničního designu, nekomerčního doprovodného programu výstavy art&interior2005. Muzeum hlavního města Prahy se dlouhodobě snaží zaměřovat některé své výstavy na skupinu zrakově postižených návštěvníků, proto s potěšením přijalo nabídku účastnit se této záslužné akce.

Výstava v prostorách Muzea hlavního města Prahy je rozdělena na část haptickou (sál v suterénu), určenou především nevidomým a jinak zrakově postiženým návštěvníkům (je přístupná zadním vchodem se zvukovou signalizací), a část nehaptickou (sál v 1. poschodí), kde jsou modely předmětů určených pro návštěvníky se zbytky zraku a vidomé. Vystavené exponáty jsou pochopitelně doplněny popiskami i v Braillově písmu. Předměty jsou zaměřeny na problematiku stolování (sklo, porcelán, varné nádoby), bytového a oděvního textilu, nechybějí však ani nejrůznější hry a hračky. Doprovázejí je plakáty s informacemi o fungování daného předmětu. Nevidomým a slabozrakým budou po celou dobu konání výstavy k dispozici vyškolení asistenti a průvodci. K výstavě je vydán katalog se základními informacemi v Braillově písmu.

V každé populaci je 4-8 procent zrakově postižených a nevidomých. Existuje sice řada pomůcek a předmětů, které jim mají pomoci řešit běžné denní činnosti, ale jejich potřebami se dosud nezabývali příslušně vyškolení a erudovaní designéři. Tento projekt je tudíž první svého druhu na světě. Jeho výsledkem jsou návrhy a modely předmětů v měřítku 1:1, které zrakově postižení a nevidomí používají v každodenním životě a které by jim mohly zlepšit nebo zpříjemnit život. Některé z již existujících předmětů bylo třeba funkčně vylepšit, jiné nově vytvořit. Jejich funkční i výtvarná hodnota měla být atraktivní i pro vidomé. Výrobu modelů ovlivňovala těsná spolupráce s nevidomými, SONS, tyflocentry a tyfloservisy v celé republice.

Nevidomá volba

Během výstavy bude probíhat soutěžní hlasování, ve kterém zvolí zrakově postižení a nevidomí předmět, o němž se domnívají, že jim může usnadnit některou činnost. Autortohoto návrhu bude odměněn týdenní stáží v Českém centru v New Yorku.

Projekt Design do tmy probíhal v několika etapách. Nejdříve se zrakově postižení a nevidomí vyjadřovali k tomu, které předměty denní potřeby by jim mohly usnadnit život. Zpočátku bylo nutné překonat jejich nedůvěru, protože nevěřili, že by jim chtěl někdo skutečně pomoci. K účasti byly přizvány všechny české, moravské i slovenské vysoké a vybrané střední školy, vychovávající budoucí designéry.

Autorka projektu a hlavní kurátorka přehlídek českého a zahraničního designu art&interiér Lenka Žižková vloni oslovila organizace a instituce podporující zrakově postižené a také firmy, které by se mohly stát eventuálními výrobci některých předmětů. " Tento projekt byl jedním z nejtěžších, na kterých jsem kdy pracovala. Rozhodně by nemohl vzniknout bez nezištné pomoci dobrovolníků ze škol, nejrůznějších institucí a dalších partnerů. Velmi mile mě také překvapilo množství studentů, kteří se do projektu zapojili," dodala s tím, že následně proběhly workshopy a školení designérů, např. v Institutu rehabilitace zrakově postižených, ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých a na dalších specializovaných pracovištích. Nechyběly ani diskuse s lékaři a zrakově postiženými a nevidomými spoluobčany. Samotná výroba modelů probíhala od října do prosince minulého roku. Letos v lednu provedli zrakově postižení a nevidomí za přítomnosti kurátorky výstavy výběr předmětů vyhovujících potřebám zrakově postižených; zúčastnili se ho také profesoři jednotlivých škol.

Autor: (to)
Zdroj: Haló noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie