Dnes je Neděle, 24. listopadu 2024, svátek má Emílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

03.05.2005, 09:50 - rubrika " Názory "
Klece z ústavů měly zmizet, ale nemocné v nich drží dál

Není zločinec, přesto je za mřížemi. Žena trpící mentální retardací a autismem žije už téměř deset let v železné kleci v jednom středočeském ústavu sociální péče. A není jediná. Takových lidí jsou v Česku, které loni právě kvůli klecovým lůžkům čelilo ostré kritice z ciziny, desítky.

"Ústavy už měly lůžka obehnaná mříží zrušit," tvrdí mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. Ale nestalo se tak, řada sociálních ústavů je dál používá. David Zahumenský z české pobočky Centra advokacie duševně postižených to považuje za trestuhodné: "Vyspělé země klece nepoužívají. Slovensko loni lůžka s mříží či sítí zrušilo. Zmizet musí i od nás."

V českých ústavech sociální péče a psychiatrických léčebnách bylo loni přes 800 lůžek se sítí či mříží. Po kritice zvenčí a zásahu ministerstev jejich počet klesl. Nikdo však neví o kolik.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Beránkové mohou ústavy v nutných případech používat taková lůžka, ale jen ta se sítí. Totéž platí i pro psychiatrické léčebny. Zrušit kovové klece jim loni nařídil tehdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. "Zrušili jsme devět klecových lůžek s mříží, ale čtyřiadvacet jich v našich ústavech zůstává. Ve výjimečných případech sítě nestačí," říká mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.

Terapeut Hynek Jůn z Asociace pomáhající lidem s autismem uznává, že odstraňování klecí je běh na dlouhou trať. "Zákaz klecí nic neřeší. Když se jeden zaměstnanec musí starat až o dvacet klientů, nemůže ústav jednat jinak. Chyba není v personálu, ale v systému ústavní péče. Ten je potřeba změnit," líčí Jůn.

"Než klece zmizí, je nutné naučit personál jednat s klienty jinak, zvýšit počet zaměstnanců, ale také změnit prostředí ústavů a program jejich obyvatel," tvrdí Jůn. Používání ústavních klecí se sítí by měl upravit nový zákon o sociální péči. Pokud návrh po Sněmovně schválí i Senát. "Chci senátory přesvědčit, aby ho odmítli. Nejen, že dál počítá s klecemi. Ale umožňuje, aby o jejich použití rozhodoval kromě lékařů i jiný personál," říká Zahumenský.

Novelu projedná tento týden senátní zdravotní a sociální výbor.

Autor: IVANA LESKOVÁ
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie