Bariér pro zdravotně postižené občany ubývá stále jen pomalu
Dostupnost veřejných budov pro vozíčkáře se v Ostravě zvolna zlepšuje. Tam, kde tomu tak není, jde podle samotných vozíčkářů o nedůslednost příslušných orgánů. Některé důležité instituce nicméně stále zůstávají pro zdravotně postižené občany nedostupnými. Jednou z nich je doposud i budova ostravského magistrátu.
Velkým problémem pro vozíčkáře může být návštěva pošty. Ze 46 pošt na území Ostravy je přesně polovina označena symbolem A v kroužku, což znamená, že imobilní osoba se dovnitř dostane pouze s asistencí další osoby. Zcela bezbariérová je v Ostravě jediná, nedávno rekonstruovaná pošta na Poštovní ulici v centru města. Samoobslužná plošina pro vozíčkáře je zde od 1. prosince loňského roku.
Jen o něco málo snadnější je pro vozíčkáře pohyb po městě prostřednictvím městské hromadné dopravy. V současné době jezdí ostravskými ulicemi 27 nízkopodlažních tramvají, 46 autobusů a 23 trolejbusů, jež mohou imobilní osoby používat. Díky seznamu zastávek MHD, vypracovanému ve spolupráci s OOV, si vozíčkář může dopředu zjistit, kdy mu pojede vhodný spoj.
"Problém je v tramvajových ostrůvcích ne všechny ostrůvky jsou bezbariérové a ne všude se dají vybudovat. Na úřad práce se vozíčkář dostane bez problémů, chce-li navštívit konzervatoř, musí se spolehnout na pomoc zvenčí. Z kulturních institucí, které jsou přístupné vozíčkářům, uveďme například Divadlo Jiřího Myrona nebo Divadlo Antonína Dvořáka. V naprosté většině případů jsou naopak nepřístupné kostely. Také odborní lékaři, kteří přešli do soukromé praxe, se častokrát o bezbariérový přístup do své ordinace nijak zvlášť nestarají.
Autor: Valerian Klaban Zdroj: Bruntálský a Krnovský Deník
|