Místa pro postižené stále chybí
Na Pardubicku chybí nyní přes tisíc míst pro zdravotně postižené. Jednomu z handicapovaných dá práci pardubické divadlo.
Nevidomý bude volající informovat o veškerých změnách programů a dalším dění v divadle. "I u nás lze zaměstnat lidi s handicapem. Jednoho máme v hereckém souboru, další v jiných pozicích. Místo pro těžce zdravotně postiženého vytváříme s podporou úřadu práce a určitě to nebude jen místo pro místo. Počítáme s tím, že nevidomý vybavený mluvícím počítačem nám všem moc pomůže," řekl ředitel divadla Petr Dohnal.
Nevidomý zaměstnanec bude podle něj přijímat veškeré hovory směřující do divadla a odpovídat na dotazy týkající se změn v programu, předplatného a podobně. Zejména pracovníkům obchodního oddělení se uleví a zbude jim více času na jednání s klienty.
"Zatím nemáme se zaměstnáváním zdravotně postižených lidí problémy. Vytvořením tohoto místa chceme tak trochu i ostatním firmám ukázat, že to jde," dodal ředitel.
Pardubický úřad práce eviduje nyní na 1200 zdravotně postižených bez práce.
"Je to víc než 20 procent všech uchazečů o zaměstnání. Nejsou to jen lidé s těžkým handicapem, ale třeba takoví, kteří musí v pravidelných intervalech jíst či pít," řekl zástupce ředitele úřadu práce Petr Klimpl.
Počin divadla není podle něj výjimečný, ale ani běžný. Míst pro zdravotně postižené je málo. Zaměstnavatelé se obávají menší výkonnosti a častější nemocnosti zdravotně postižených.
"Znám případy, kdy nezaměstnaný raději své omezení utají, aby práci dostal," konstatoval.
Na Pardubicku je čtrnáct chráněných dílen, jejichž zaměstnanci jsou z více než dvou třetin lidé s nějakým handicapem. Úřad práce jim ročně z politiky aktivní zaměstnanosti vyplácí kolem osmi milionů korun.
Autor: ČTK, red Zdroj: Pardubické noviny
|