Invalidé se zatím některých návštěv musejí nedobrovolně vzdát
Pokud by chtěl člověk upoutaný na invalidní vozík přijet do Plzně vlakem (také to nejde každým, ale to už je jiná kapitola), doporučuje se vystoupit na hlavním nádraží. Pokud by tak učinil již na zastávce Jižní předměstí, daleko do Plzně by se nedostal. Z obou nástupišť vede na chodník, který je o několik metrů výše než nástupiště, jen široké schodiště.
Pro vozíčkáře by bylo nejlepší, pokud by jeho vlak přijížděl na druhé nástupiště hlavního nádraží. Právě zde se nachází zbrusu nový výtah. Z těch ostatních se sem ale může vozíčkář poměrně pohodlně přemístit, zejména ze třetího nástupiště. K přejezdu z prvního či čtvrtého ale musí použít přejezd přes koleje, což je asi trochu nepohodlné, ale pravděpodobně se to zvládnout dá. Do podchodů se vozíčkář pochopitelně nedostane. výtahem do přízemí vstupní haly. Po výjezdu z nádražní haly si ale musí člověk upoutaný na vozík dát pozor- zatímco davy lidí odsud míří vpravo pod viadukt a do podchodu k zastávkám MHD, vozíčkář musí zamířit vlevo. Po chodníku projde pod viaduktem a po dalším zabočení vlevo stále na stejném chodníku je konečně na trolejbusové zastávce naproti obchodnímu domu Tesco. Zde mají zastávku čtyři trolejbusové linky, chce-li jet opačným směrem, může ulici přejít bez problémů po přechodu. Horší situace by nastala, pokud by chtěl jet tramvají. Na zastávky u hlavního nádraží se nedostane. Podchodem se vozíčkář dostane jen k OD.
Plzeňské dopravní podniky. Na všech linkách alespoň některé vozy mají bezbariérový přístup. Zpravidla jsou vyznačeny v jízdních řádech, ale stoprocentně se na to spoléhat nedá. Spolehlivější je využít speciální autobusové linky. Jezdí ale jen dva dny v týdnu - v pondělí a ve středu - po speciálním okruhu městem. Za náznak bezbariérovosti by se s notnou dávkou humorné nadsázky dala také považovat dvě dřevěná prkna položená přes schody tak, aby se usnadnil přístup k jednomu ze stánků s občerstvením v areálu Domu kultury. Vozíčkář může rovněž zapomenout na návštěvu plzeňské radnice. Jedině v případě, že se invalida objedná, magistrát mu zajistí schodolez.
Stejné problémy čekají invalidu na vozíku také na centrálním autobusovém nádraží. Na jednotlivá nástupiště by se s trochou odvahy možná i dostal, pokud by ovšem neměl tu troufalost a nechtěl by jít do nádražní haly. Tu od úrovně okolního chodníku dělí "jen" tři schody. Bezbariérové přístupy už jsou vybudovány na řadě plzeňských pošt, základních i speciálních škol. Pružně zareagovala obchodní centra, která většinou nejen pro vozíčkáře nabízejí přepravu speciálně uzpůsobeným výtahem, a to zdarma.
Autor: Václav MÍKA Zdroj: Haló noviny
|