Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

16.03.2005, 07:14 - rubrika " Zaměstnávání "
Zdravotně postižení dostávají více šancí

Firmy a instituce v regionu se postupně učí využívat práci handicapovaných lidí.

V plzeňském kraji přibývá zaměstnavatelů, kteří dávají šanci zdravotně postiženým. Buď jim dají práci, nebo alespoň odebírají jejich výrobky. Počet nezaměstnaných handicapovaných lidí klesá.

Plzeňský úřad práce v lednu evidoval 795 nezaměstnaných zdravotně postižených osob, to je necelých 13 procent z celkového počtu 6170 nezaměstnaných. "V porovnání s loňskými statistikami počet nezaměstnaných osob se zdravotním postižením poklesl," dodává Čadová.

Město plní, kraj pokulhává

Snahu zapojit handicapované do pracovního procesu mají větší i menší firmy - k dispozici dávají například místa účetních, recepčních nebo uklízeček. Také úřady se snaží povinnost plnit.

"Magistrát i s obvodními úřady má zhruba 800 zaměstnanců - podle norem bychom měli zaměstnat 32 osob se změněnou pracovní schopností a máme jich tu 38," uvádí tajemník plzeňského magistrátu Ivo Javůrek. Úřad nabídl pozice v kancelářích odborů nebo ve vrátnici. Krajský úřad zatím limity neplní. "Měli bychom mít 14 zdravotně handicapovaných pracovníků, ale máme jich šest. Zbytek plníme náhradní formou - odebíráme výrobky z chráněných dílen, například kancelářské potřeby," vysvětluje mluvčí krajského úřadu Jana Filípková.

Právě chráněné dílny financované většinou občanskými sdruženími z různých grantů dávají handicapovaným další šanci na zapojení do pracovního procesu. Uplatnit se mohou i lidé s mentální poruchou.

Postižení v dílnách pracují pod dohledem vyškoleného personálu. Jedna z takových dílen funguje od ledna v Chotěšově na jižním Plzeňsku. V cukrárně pracuje a prodává pět handicapovaných klientů nedalekého ústavu sociální péče ve Zbůchu, od dubna by měl po rozšíření prodeje na venkovní terasu přibýt další pracovník. ………. Podobná dílna funguje například ve střediscích Radost v Merklíně nebo Ledovec v Ledcích u Plzně. To také zařídilo agenturu, která pomáhá najít handicapovaným vhodnou práci a zkontaktovat je se zaměstnavateli.

"Situace se zlepšuje, ale stále není ideální. Pořád musíme firmy přemlouvat, zda by postižené zaměstnaly," popisuje Irena Štychová z Agentury podporovaného zaměstnání Ledovec.

Autor: Václav Kozák
Zdroj: Právo
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie