Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

07.02.2005, 07:23 - rubrika " Zdraví "
Péče o chrup u mentálně postižených II.

Jmenuji se Jana Vařachová a již nějakou dobu přispívám zcela bezplatně svými články na serveru Infoposel. Jsem také autorkou článku "Péče o chrup u mentálně postižených". Vzhledem k tomu, že někteří čtenáři zpochybňovali moji kompetentnost publikovat článek na toto téma, ráda bych v tomto dodatku osvětlila pozadí jeho vzniku.

12 let jsem pracovala jako zdravotní sestra na stomatologickém oddělení. V roce 1987 se mně narodil syn Lukáš, který trpí mozkovou obrnou. Forma jeho postižení je velmi těžká, Lukáš není schopen ani samostatného sedu, je postižený i mentálně a potřebuje nepřetržitou péči. V současné době tedy pracuji jako matka a ošetřovatelka na 24 hodinový úvazek.

K sepsání článku mne inspirovala skutečnost, že se stále častěji setkávám s postiženými lidmi, kteří mají zcela zdevastovaný chrup. Když jsem se procházela po výstavišti na Rehaprotexu, seznámila jsem se s rodinou, která měla stejně starého syna jako je můj Lukáš a který byl již zcela bez zubů. Můj syn také není schopen sám si dokonale vyčistit zuby. Není schopen si sám vůbec vyčistit zuby. Má také strach, reaguje také jinak než zdravé děti. Vím, že každé postižení má svá specifika, ale přesto trvám na tom, že i handicapované dítě lze zvládnout.

Také mívám často pocity, že nikdo nechápe mé problémy, že to, co prožívám s mým synem je nesdělitelné, ale chci jít dál. Spoustu problémů skutečně lze zvládnout, i když nás to stojí mnohem větší úsilí než rodiče zdravých dětí. Klíčem řešení našich problémů je pozitivní myšlení a odvaha. Jestliže se budeme k problémům stavět negativisticky, nezvládneme je. Mám obrovskou radost z každého malého pokroku, který můj syn zvládne. Mám radost, že ve svém stavu zvládne stomatologické vyšetření a ošetření.

Přeji všem postiženým dětem i jejich rodičům, aby vše zvládali s úsměvem na rtech...

Jana Vařachová a syn Lukáš


Autor: Jana Vařachová
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 07.02.2005, 18:58 - Čtenář :
paní Vařachová jsem maminka toho 12letého syna ,co přispívala k vašemu článku péče o chrup ment.postiž.dětí I.Naprosto se ztotožňuji s vaším článkem,je to jenom na nás rodičích.Viděla jsem též spoustu dětí s velmi špatným chrupem.Každé dítě je jiné,ale snad každá maminka zná své dítě nejlépe a umí si s ním poradit.Nebo necháme své děti trpět?
* 08.02.2005, 09:36 - Frank :
A nemuzou za to leky, ktere berou k jejich pridruzene chorobe. Ne vzdy maji jen jednou chorobu.
* 08.02.2005, 10:24 - Čtenář :
Samozřejmě léky mají na stav chrupu též svůj podíl.Především antiepileptika.Po těch bývají zbytnělé dásně,kazivost zubů.Proto se musíme u postižených věnovat zubům pečlivě.V dnešní době je mnoho preparátů i pomůcek jak tomu napomoci.Též zde hraje roli dědičnost.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie