Dnes je Středa, 27. listopadu 2024, svátek má Xenie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6963
 
Webinfo


 

03.02.2005, 12:13 - rubrika " Zdraví "
Péče o chrup u mentálně postižených

Když se na vás usměje mentálně postižený člověk, často vás v upřímném obličeji něco zarazí. Bývá to špatná kvalita chrupu. Musí mít handicapovaný člověk opravdu prázdná ústa?

Veškerý problém tkví v hygieně dutiny ústní, v pravidelných kontrolách u stomatologa a ve správné výživě.

Už od ranného věku je nutné vštěpovat dítěti hygienické návyky. Čištění zubů musí být stejnou samozřejmostí jak pro zdravého člověka, tak pro postiženého. Nedostatky v hygieně se brzy projeví bolestí zubů, kazy, záněty. Na nedostatečně čištěné zuby není hezký pohled. Jsou obaleny lepivou hmotou, která je rejdištěm mikrobů a nazývá se plak.

Pro dokonalou ústní hygienu je nutné pořídit si kvalitní zubní kartáček, vhodný mezizubní kartáček, zubní pastu, nejlépe s přídavkem fluoru. Osvědčují se i elektrické zubní kartáčky. Zubní plochy je potřeba stírat dolů od dásně a spodní od dásně nahoru. Pokud dokonalou techniku nezvládne handicapovaný sám, je třeba, aby mu zuby vyčistil pečovatel. Kartáček je potřeba měnit dříve než se vlákna začnou vytáčet ven. Na trhu lze najít i "chytré" kartáčky, které svým zbarvením napovídají, kdy bychom je měli vyměnit.

Na pravidelnou kontrolu u stomatologa nesmíme zapomínat. Preventivní prohlídky jsou bezplatné. Je dobré si hned při návratu z návštěvy ordinace, udělat do kalendáře poznámku, kdy je čas na další prohlídku.

Pocity strachu ze zubaře lze obvykle odstranit vhodnou psychologickou přípravou. Pokud není možné situaci v klidu zvládnout, je na místě domluvit si s lékařem případnou medikaci a postup. Jistě je také dobré poohlédnout se po lékaři, který má zkušenosti s ošetřováním handicapovaných a je dostatečně trpělivý.

V neposlední řadě je nutné pečovat o přísun vhodných živin a naopak o vyloučení nebo alespoň omezení sladkostí, které poškozují povrch skloviny a přispívají ke vzniku zubního kazu. Ke správné výživě patří dostatek zeleniny, ovoce, celozrnné pečivo, bílé maso, ryby, odtučněné mléčné výrobky.

I u těžce handicapovaného člověka lze kvalitní péčí zachovat zdravý chrup a vyloučit tak zdravotní i estetické komplikace, které plynou z jeho poškození.

Autor: Jana Vařachová
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 03.02.2005, 15:03 - Vaše jméno - nepovin :
je mi to moc líto ,ale autorka článku mohla se maximálně o existenci postižených dětí dozvěděla někde z tisku a článek je z.pracován formou výdělku.mám velmi čerství zážitek,který vše vyvrací a na zkoušku klidně své dítě p ů j č í m.
* 04.02.2005, 10:21 - Čtenář :
no fakt,postiženýmu dítěti,zvlášť mentálně, je to fakt jedno, jestli má žlutý nebo bílý zuby...ten se nedá do pusy šáhnout..a ještě k tomu elektrickým strojkem....
* 04.02.2005, 14:19 - Čtenář :
Autorka nezpracovala článek formou výdělku, ale zcela zdarma. Je matkou těžce handicapovaného dítěte, takže si nemusí půjčovat jiné. Moje těžce postižené dítě má v 17 letech zuby naprosto v pořádku. a to právě proto, že dodržuji toto schéma. Přeji Vám vše dobré. Jana Vařachová
* 05.02.2005, 16:47 - Čtenář :
Já mám 12 letého syna těžce ment. i tělesně postiženého.Čistím mu zuby jak se dá, většinou ve dvou.Je to boj,ale co se dá dělat.Už měl vrtání dvou zubů-druhých pod narkozou.Používám normální karáček,elektrický,1xtýdně gel na ochranu proti kazům,stírám mu plak ubrouskem během dne,protože má neustále přiotevřenou pusu a sliny mu tudíž neomývají zuby jako zdravému dítěti.Kouše mi do kartáčku,pere se se mnou,ale nedá se nic jiného dělat.Pravidelně jezdíme do H.K.na stom.kliniku,máme to 60km.|Vše jsem si sháněla sama,u nás v okolí ho nikdo nechtěl prohlídnout,kouše.S nástavcem na prst to jde.
* 05.02.2005, 22:08 - Eva Kunická :
Dávám za pravdu jak autorce článku Janě Vachařové tak i nepodepsané mamince, která se svým dítětem musí bojovat. Článek je totiž napsán jednostraně, ani zdravé děti nemůžeme dát do řady a říct: "musíte to dělat takto". A hlavně ne v každém městě naleznete trpělivého zubaře či zubařku,mně se to podařilo až v Praze. I můj postižený syn nemá chrup v perfektním stavu, také s ním bojuji a co se týče neustále pootevřených úst a suchých předních zubů i toto znám. Takže plně chápu rozhořčení maminky, která musí se svým dítětem bojovat o vyčištění chrupu. Paní Vařachová, buďte ráda že vaše dítě má chrup v pořádku a měla jste asi i štěstí. Víte když u zubaře slyšíte, že nemá smysl dělat něco se zuby, když je na tom dítě tak špatně...ono to moc nepřidá. Oběma maminkám přeji pohodu a sílu při péči o své ratolesti.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie