Svět postižených a zdravých propojí umění
Setkání sochařů a workshop adeptů uměleckých řemesel obohatí od letošního léta třetí mezinárodní podnik, při němž se městem rozline vůně opracovávaného dřeva. Bude jím řezbářská dílna pro handicapované, kterou právě teď připravuje občanské sdružení Chvála dřeva. To vzniklo teprve nedávno a stojí za ním nápad Miroslava Srostlíka. Sochaře a řezbáře ze Seče u Lipové jsme se také zeptali na podrobnosti.
Mohl byste projekt nové dílny přiblížit?
"Mezinárodní řezbářská dílna pro handicapované je pilotním projektem našeho sdružení. Jejím cílem je přispět k integraci postižených do společnosti způsobem, který zatím ještě nikdo nezkusil. Alespoň podle toho, co se nám podařilo zjistit, workshop, na němž by si tito lidé mohli vyzkoušet uměleckou práci se dřevem, dosud neexistuje. My sami si ostatně teprve potřebujeme osahat možnosti, které tato oblast skýtá. Rozhodně však usilujeme o projekt s budoucností."
Kdy a kde se workshop uskuteční?
"Naší snahou bylo, aby se přidružil k akcím, které se v létě konají v Národním domě. Mám samozřejmě na mysli Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové a tvůrčí dílnu mladých řezbářů, žáků a studentů uměleckých řemesel. Obecně prospěšná společnost Národní dům i město nám v tom vyšlo vstříc a první ročník dílny bude mít premiéru koncem června v Národním domě. Předběžný termín je od pondělí dvacátého do soboty pětadvacátého, což znamená, že se uskuteční jako první v pořadí. Dílnu uzavře slavnostní vernisáž, na níž autoři předvedou, co vytvořili."
Kdo konkrétně se prvního ročníku zúčastní?
"Protože dílnu koncipujeme jako mezinárodní setkání, chceme, aby se jí účastnili vždy postižení ze zahraničí a z našeho regionu. Pro tento rok jsme už pozvali šest vozíčkářů z Holandska a teď se chystáme oslovit ještě klienty stacionáře na Tetíně. Dohromady počítáme s dvanácti handicapovanými účastníky a dvanácti osobami, které je budou doprovázet.
Vzhledem k charakteru akce je zřejmě potřebné myslet na spoustu organizačních detailů?
Celá akce bude probíhat v Národním domě, kde mají účastníci zajištěnou stravu a dostatečný pitný režim. Ubytováni budou v hotelu Tennis Club, který je vhodný svým bezbariérovým přístupem, a pokud jde o dopravu, tak postižení i instruktoři se budou přemisťovat bezplatně zapůjčeným autem. Kdykoli během dílny bude k dispozici také lékař, který bude zároveň vykonávat zdravotní dohled.
Co si do budoucna od dílny slibujete?
"Chceme z ní vytvořit netradiční a současně lákavou příležitost k seberealizaci a potkávání postižených v celoevropském měřítku. Rádi bychom navíc propojili jejich svět se světem zdravých, takže by se nám líbilo, kdyby se do akce zapojilo co nejvíc lidí. Momentálně máme třeba slíbený doprovodný program od studentů střední podnikatelské školy z Prostějova."
Autor: David Sekanina Zdroj: Prostějovský týden
|