Evakuace vozíčkářů může být problémem
Hasiči zdůrazňují: hlavně nám musí zavolat a upozornit, že jsou nepohybliví.
Pro tělesně postižené se může v případě požáru či jiné podobné události stát nutná evakuace z domu zásadním problémem. Většina z nich se totiž není schopna z bytu sama dostat.
Záchranáři jsou na vozíčkáře připraveni
"Postižený člověk je v takové situaci zcela odkázán na pomoc ostatních, pokud totiž nemůže použít výtah, což je v případě požáru de facto vždy, nemá se z bytu jak dostat," upozornila Hanáková. Zároveň dodala, že každý vozíčkář by měl mít ve svém okolí někoho, kdo je připraven mu v případě nutnosti pomoct.
"Každopádně by však měl okamžitě volat hasičům a informovat je o tom, že je nepohyblivý. Zároveň by měl sdělit, kde přesně je, jestli mu hrozí bezprostřední nebezpečí, a vyčkat na jejich pomoc," vysvětlila Hanáková.
Snášeli i turistku z petřínské rozhledny
"To je určitě nejrozumnější, co může tělesně postižený občan při požáru dělat," souhlasí mluvčí hasičů Hladík. Zároveň doplnil, že hasiči jsou poučeni o tom, jak mají v takové situaci postupovat. "Je to součástí základních kursů. Každý člen našeho sboru by měl vědět, jak s tělesně postiženým manipulovat i jak se k němu chovat po etické stránce," ubezpečil Hladík. "V minulosti jsme například snášeli zahraniční turistku upoutanou na vozík z petřínské rozhledny," řekl Hladík.
Postižení by měli být školeni
"Špatné je, že tato problematika není nijak legislativně ošetřena. Podle mého názoru by se měla věnovat při zásazích zvláštní pozornost lidem, kteří nejsou schopni se sami aktivně podílet na své záchraně," uvedl šéf Národní rady zdravotně postižených ČR Václav Krása s tím, že se to týká i starých lidí nebo mentálně postižených.
"Sám nemůžu chodit po schodech a uvědomuji si, že evakuace by pro mě představovala obrovský problém," připustil Krása. Zároveň uvedl, že bude iniciovat školení pro postižené: "Všichni by měli vědět, jak se v takových situacích chovat a jak svou evakuaci záchranářům usnadnit."
Podle Hladíka je nejdůležitější, aby se hasiči o tom, že v domě vůbec nějaký postižený je, dozvěděli. "Samozřejmě pak předpokládáme, že každý takový člověk je schopen záchranářům sdělit, jak s ním lze manipulovat," řekl Právu.
"Největší komplikace určitě představuje evakuace postižených z okna, když je nepřístupné schodiště," upozornil pak Krása. Hasiči však ubezpečují, že si dokážou poradit i s takovou situací. "Zachraňovaného můžeme zafixovat do speciálních nosítek, která se upevní na výsuvný žebřík. Jakoukoliv osobu tak můžeme bezpečně dopravit na zem," uvedl Hladík.
Jedním dechem pak dodal, že přesně takovou situaci pražští hasiči nacvičovali loni v nově postavené Sazka Areně.
"Tato technika však není v každém voze, takže je nutné informovat o tělesně postižených v evakuovaných objektech naše operátory předem. Tato nosítka má k dispozici každá stanice," dodal Hladík.
Autor: Jakub Troníček Zdroj: Právo
|