Dnes je Středa, 4. prosince 2024, svátek má Barbora
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6973
 
Webinfo


 

23.12.2004, 07:29 - rubrika " Auto-moto "
Vozíčkáři si stěžují na nedostatek míst k parkování v centru Zlína

Zlín - Bez problémů zaparkovat na vyhrazeném místě v centru města a vyřídit si své záležitosti. Tato představa zůstává pro většinu zlínských vozíčkářů pouhým přáním. Ve městě sice mohou nárokovat přibližně dvacet vyhrazených parkovacích míst, jenže postižených lidí s povolením tady ponechat své auto přibývá. V současnosti se jedná téměř o dva tisíce osob. Modrobílé označení dnes vlastní i ti, kteří k vozíku nejsou vůbec upoutáni. Jedná se například o občany s těžkými dechovými indispozicemi, se srdečními nemocemi a vadami. Navíc podle zasvěcených tuto známou cedulku často zneužívají i rodinní příslušníci. Mnozí z nich pak při policejních kontrolách tvrdí, že postiženého jen někam vezli.

"Téměř každému občanovi, který předloží průkaz o tělesném postižení, vydáme na jeho ústní žádost i modrobílou značku do vozidla. Díky ní pak může parkovat na všech vyhrazených místech," potvrdila tuto praxi vedoucí Odboru sociálních věcí Magistrátu města Zlína Jana Pobořilová. Právě to se stává kamenem úrazu. Vozíčkáři totiž při nástupu či výstupu potřebují mnohem více místa než postižený bez vozíku, a pokud zaparkují na neoznačeném parkovišti, dostávají se často do neřešitelných situací. " Ostatní plochy jsou mnohem užší, takže s vozíkem se tam nevytočím. Chápu, že člověk s těžkou srdeční vadou má právo zaparkovat taktéž co možná nejblíže svému cíli, ale k výstupu z auta nepotřebuje tolik místa," vysvětlil vozíčkář Břetislav Roháček ze Zlína. Podotkl také, že u řady bankovních institucí v centru Zlína ani žádná vyhrazená místa neexistují.

S jeho slovy souhlasí také předseda výkonného výboru Centra pro zdravotně postižené Zlínského kraje Roman Herink. " Jde hlavně o to, že si lidé neuvědomují, jak je to pro nás obtížná situace. Často se stává, že člověk s kvalitní protézou dolní končetiny na vyhrazeném místě bez potíží zastaví. Zatímco vozíčkář už poté nemá kam auto umístit," podotkl Herink.

Ve Zlíně žijí přibližně dvě stovky vozíčkářů. Magistrát města Zlína vydal ke včerejšímu dni přesně 1988 modrobílých kartiček, které umožňují takto označenému vozidlu parkovat na vyhrazených místech. Jen v letošním roce jich sociální odbor města vydal 532.

Autor: Gabriela Sluštíková
Zdroj: Zlínské noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie