Projekty radí lidem bez práce, jak nejlépe začít podnikat
O projektech a modelech podpory pro znevýhodněné skupiny nezaměstnaných se včera v Ostravě radili odborníci. Projekt Na vlastní nohy je zaměřen na snižování nezaměstnanosti formou rozvoje podnikání u skupin, které mají na pracovním trhu obtížnější uplatnění.
Podle Veroniky Součkové z Hospodářské komory České republiky mohou prostřednictvím programu nezaměstnaní získat informace o tom, jaké podmínky musejí splnit, aby mohli začít podnikat. " Kromě rad podnikatelům, informací o různých podporách je součástí internetového systému i diskusní fórum. Lidé se mohou dotazovat na věci z praxe a do dvou dnů by měli dostat odpověď. Navíc dokážeme nezaměstnanému, který zašle potřebné údaje o praxi, vzdělání a další, poradit, na jaký obor by se mohl ve svém podnikání zaměřit," vysvětlila Součková.
Nezávisle na už zmíněném projektu vznikl i další, Start Business Center, jehož cílem je vytvořit prostředí, program a podmínky, ve kterých jsou lidé pomocí nových metod a nástrojů motivováni a připravováni k zahájení podnikání. " Příkladem je například kurzík na prověření podnikatelské myšlenky a internetové aplikace, mezi které patří mimo jiné virtuální firma či webový portál krok za krokem do podnikání," uvedla Jarmila Šagátová z třinecké firmy Kazuist, jež se snaží začínajícím podnikatelům jako regionální a informační centrum pomáhat už několik let.
Spojením programů Na vlastní nohy a Start Business Center a v rámci iniciativy projektu Evropské unie Equal tak vznikl projekt společnosti Trexima: Cesta k podnikání. Na financování projektu se podílejí také EU a ministerstvo práce a sociálních věcí.
Podle odborníků patří mezi skupiny znevýhodněné na trhu práce zejména mladí lidé, lidé nad 45 let, ženy po mateřské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaní a lidé handicapovaní.
Autor: lap Zdroj: Moravskoslezský deník
|