Propouštění hrozí už i vozíčkářům
Veřejné sbírky a benefiční dobročinné akce mají uživit neziskové organizace v okrese, když stát na ně nemá peníze. Podle Jiřího Sedláčka, ředitele Mezinárodního centra Universium v Liberci, které zaměstnává handicapované občany a stará se i o seniory, potíže vypukly už v říjnu. "Zákon, který vláda přijala 1. srpna, nám za naše handicapované zaměstnance nařizuje platit sociální a zdravotní odvody, což představuje 250 tisíc korun. Ty prostě nemáme, neboť vláda nám nenavýšila příspěvek ani o korunu. Zaměstnáváme 47 postižených, často na vozíčku, a dalších pět lidí, kteří jinak nemají šanci získat práci. Přitom dostávají symbolické mzdy," upozornil Sedláček. "Přestože nám pomáhá například úřad práce, museli jsme většině zaměstnanců snížit pracovní úvazky ze šesti na čtyři hodiny, a teď už dokonce budeme muset propouštět," dodal.
Podle něj je MCU sídlící v libereckém Koloseu, které pro postižené, nemocné a seniory nabízí například chráněné počítačové dílny, kuchyň a dovoz obědů, výrobu keramických předmětů, osobní asistenci a další služby, je ohroženo kolapsem. Nebude totiž na provoz, ani na mzdy. "Nevíme, co budeme dělat do března. Přitom všechny žádosti o dotace a granty jsme již odeslali, ale vláda o nich bude rozhodovat až v únoru. A než přijdou na náš účet, bude duben," uvedla Lenka Zimmermannová z MCU, sama pracující na vozíčku. "Všichni si tady práce vážíme, chceme přežít, vždyť moc dalších příležitostí dělat a být užiteční nemáme," dodala.
Podle ní se nabízí jednoduché řešení, jako například v Německu a dalších zemích Evropské unie.
"Všechny peníze, které platí firmy jako náhradní plnění, neboť nezaměstnávají handicapované, jdou na účet neziskovým organizacím a nikoli do státního rozpočtu. Granty se tam přidělují nejméně na dva roky, takže neziskové organizace se nemusejí každý rok chvět, zda dostanou peníze na další činnost," popisuje způsob financování Zimmermannová.
"Navíc nyní skončila civilní služba, kterou se snažíme nahradit. Pečovatelská služba příspěvkových organizací pracuje v nemocnicích, domovech důchodců či ústavech, ale co ostatní, kteří potřebují pomoc i v jiný čas a o víkendech? Děláme stejnou práci jako oni, ale stát zatím s navýšením peněz nepočítá. Ale civilkáři stáli jen oběd, ošacení a jízdu dopravním prostředkem, což byla hodně levná pracovní síla," dodala.
Na pomoc již přispěchal i herec František Peterka, který přispěje bezplatným vystoupením v Koloseu 15. prosince od 17 hodin a výtěžek z dobrovolného vstupného věnuje na činnost chráněných dílen MCU.
Autor: JIŘÍ LANGER Zdroj: Liberecký den
|