Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

02.12.2004, 07:25 - rubrika " Zaměstnávání "
Přístup k nezaměstnaným se změnil

Kdo přijde o zaměstnání, většinou zamíří na úřad práce, neboť očekává, že stát mu v době, kdy nemůže zavadit o práci, finančně pomůže. Kolik se dá ze státní kasy formou podpory v nezaměstnanosti získat? O co může žádat nezaměstnaný absolvent školy či učiliště?

Pro nárok na podporu je třeba splnit určité podmínky. Jednou ze základních je potřebná délka zaměstnání. Ta se posuzuje za poslední 3 roky a musí v tomto období celkem dosáhnout alespoň 12 měsíců. Jako na zaměstnání se však pohlíží i na:

- pobírání plného invalidního důchodu,
- výkon vojenské či civilní služby,
- péči o dítě do 4 let nebo u zdravotně postiženého dítěte péči až do 18 let,
- péči o bezmocnou osobu za podmínek stanovených zákonem.

Od října se doba studia nepočítá

Naopak se nově od letošního října nezapočítává do doby zaměstnání doba studia. Z toho vyplývá, že nezaměstnaným absolventům škol podpora ze zákona nenáleží a dostane ji jen ten student, kterému se i při studiu podařilo získat v posledních 3 letech alespoň 1 rok doby zaměstnání - musí však jít o příjem, ze kterého je řádně odváděno sociální pojištění. Pro mnohé studenty se tak situace značně zkomplikovala. Pokud student nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, může si po svém zaevidování na úřadu práce požádat alespoň o dávku sociální potřebnosti - dorovnání příjmů do životního minima. Podpora v nezaměstnanosti není přiznávána automaticky každému nezaměstnanému, naopak si nezaměstnaný musí písemně požádat a doložit všechny potřebné doklady.

Věk žadatele má vliv na délku podpory

Délka vyplácení podpory je od letošního října odstupňována v závislosti na věku žadatele - viz tabulku Jak dlouho se vyplácí podpora. Pokud nezaměstnaný byl již v předchozích 3 letech na úřadu práce veden, ale nevybral si celou délku podpory, protože nastoupil do zaměstnání, a nyní odpracoval alespoň 3 měsíce, bude mít nárok na podporu znovu v celé délce. V opačném případě si může vyčerpat pouze zbývající část podpory. Naopak, když nezaměstnaný délku podpory v předchozích 3 letech zcela vyčerpal, vznikne mu na podporu znovu nárok až po odpracování 6 měsíců. Pokud nezaměstnaný pobírá nemocenské dávky z ochranné lhůty z předchozího zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti mu po tuto dobu nenáleží.

Základem je průměrný čistý měsíční výdělek

U zaměstnanců se vypočítává výše podpory z průměrného čistého měsíčního výdělku z posledního zaměstnání. Tento výdělek se zjišťuje za poslední kalendářní čtvrtletí. U OSVČ se výše podpory v nezaměstnanosti počítá z posledního vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění, který se přepočítává na měsíční průměr. Pokud nezaměstnaný pracoval před evidencí na úřadu práce současně ve více zaměstnáních, nebo byl zaměstnán a k tomu ještě podnikal, vypočte se mu podpora ze součtu příjmů z těchto zaměstnání nebo ze součtu mzdy a vyměřovacího základu z podnikání.

O kolik peněz jde

Samotná výše podpory v nezaměstnanosti je:

- první 3 měsíce 50 procent,
- po zbývající dobu 45 procent - zde došlo ke zvýšení, protože před říjnem 2004 se započítávalo 40 procent z průměrné mzdy či z vyměřovacího základu. Špatnou zprávou pro nezaměstnané s vyššími příjmy je maximální výše podpory - činí 2,5násobek životního minima dospělého občana, tj. v současnosti 10 250 korun měsíčně. Pokud nezaměstnaný není bez vlastního zavinění schopen doložit příjem z posledního zaměstnání nebo nenastoupí-li na úřad práce přímo ze zaměstnání, ale například po mateřské dovolené, vypočítává se mu podpora z životního minima pro jednotlivce, tedy z částky 4100 korun. Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí zpětně za uplynulý měsíc, obdobně jako mzda ze zaměstnání.

Zase do práce

Pokud nezaměstnaný nastoupí do zaměstnání či mu začne být vyplácen starobní či plný invalidní důchod, je zřejmé že s evidencí na úřadu práce skončí i výplata podpory. Když je však nezaměstnaný sankčně vyřazen z evidence, protože s úřadem práce například řádně nespolupracuje atd., má se za to, že je mu po dobu 3 měsíců podpora vyplácena, tudíž o ni za tuto dobu přijde. Do říjnové splátky podpory - tedy té, kterou uchazeči o zaměstnání obdrží nyní v listopadu - se již promítnou změny, které s sebou tento nový zákon přinesl:

- především bude podpora odejmuta těm absolventům škol, kteří nesplní potřebnou dobu zaměstnání - těch bude zcela jistě převážná většina,
- bude zvýšena podpora v nezaměstnanosti od 4. měsíce poskytování, a to z 40 na 45 procent z průměrné mzdy či z vyměřovacího základu,
- bude prodlouženo poskytování podpory starším uchazečům o práci.

Autor: LUDMILA ŘEZNÍČKOVÁ
Zdroj: Střední Čechy
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie