Základní problém je riziko
Podpora podnikání osob se zdravotním postižením jako součást rozvoje sociální ekonomie ve sjednocené Evropě V ČR žije několik set tisíc zdravotně postižených v produktivním věku. Více jak polovině z nich jejich stav nedovoluje pracovat, u části z nich je to podmíněno vytvořením speciálních (často nákladných) podmínek. Sdružují se, mají společné zájmy, často se zapojují do tzv. "šedé ekonomiky". V reálné situaci například v severních Čechách nebo na Ostravsku se jim nelze divit.
Vznikly a rozvíjí se stovky občanských sdružení, zpravidla na místní nebo regionální úrovni, které potřebují zdroje pro svoji činnost. Zdroje veřejných financí (určené výhradně pro nepodnikatelské aktivity) vysychají. Zdroje evropských fondů jsou pro většinu z nich těžko dostupné - zejména pro administrativní náročnost. Nic však nebrání tomu, aby tyto subjekty začaly s malým, elementárním "sociálním" podnikáním. Ze zkušeností víme, že mají nápady, často i obchodní a manažerský talent.
Ke každému podnikání potřebují peníze.
- Pro komerční banky nejsou partnerem, nemají zástavní majetek.
- Aktivní politika zaměstnanosti není nastavena pro podporu podnikání.
- Stále omezenější investiční dotace pro zaměstnavatele ZP u MPSV ČR jsou dostupné až po dvou letech existence subjektu - žadatele.
- Programy podpory malého a středního podnikání (ČMZRB) jsou teoretickou příležitostí, k níž se však málokterý žadatel úspěšně dopracuje. Bez získání tzv. MALÉ PůJČKY (což je nejvhodnější produkt pro tento účel) není možno využít ani programu SPECIAL (který je pouze "doplňkovým" programem). Osud tohoto produktu je navíc pro příští rok 2005 velmi nejistý.
- SČMVD poskytuje pro zájemce informační servis v rámci sítě OIM InMP Hospodářské komory ČR - poradit vhodný a přizpůsobený zdroj startovního kapitálu však je velmi obtížné
Ministerstvo práce říká, že jeho cílem a posláním je podpora zaměstnanosti a sociální problematika - nikoli podpora podnikání.Ministerstvo průmyslu a obchodu říká, že jeho cílem je podpora podnikání. A podnikání je jen jedno. Žádné sociální podnikání česká legislativa nezná.
Ministerstvo pro místní rozvoj podporuje infrastrukturu, bydlení, rozvoj obcí a měst, nikoli podnikání, přestože sociální ekonomie má těžiště a největší příležitost právě při řešení místních a regionálních problémů.Zdá se, že tento stát se smířil s růstem veřejných výdajů na řešení následků, namísto aby podporoval iniciativu vedoucí k budoucí vyšší samostatnosti a nezávislosti znevýhodněných lidí (například se zdravotním postižením). A zdá se, že lidí znevýhodněných (včetně například aktivních seniorů) bude přibývat. Základní problém je riziko. Každý obchodník ví, že bez rozumného rizika není zisk.
Jen stát to zřejmě neví.
Autor: SČMVD, AZZP ČR Zdroj: Prosperita
|