Může nepočetné pražské občanské sdružení nabídnout něco zajímavého pro pedagogy z kteréhokoliv koutu naší republiky? Takovou nabídkou je například nová kniha, kterou "Okamžik - sdružení pro podporu nejen nevidomých" vydá ještě do konce tohoto roku jako svou již 10. publikaci. Autorkou je Jiřina Kalabisová, nositelka medaile Jana Amose Komenského a ceny Martina Palase, která jako jedna z prvních přijímala do svých tříd děti s různým zdravotním postižením.
Kniha obsahuje množství drobných črt, zamyšlení a postřehů, kterými autorka čtivě, humorně a zároveň hluboce vypovídá o svých zážitcích s dětmi v integraci. Jiřina Kalabisová své zkušenosti již dříve předávala na seminářích kateder speciální pedagogiky v Plzni, Praze, Brně, Českých Budějovicích i Olomouci a publikovala v odborném tisku. Okamžik dále vydal knihy zdravotně postižených autorů "Nevídáno", "Co vlastně ti nevidomí dělají?" a "Každý běží svou míli", které čtenáři zprostředkovávají netradiční pohled na život s handicapem "zevnitř".
Publikace je možné získat v distribuční síti firmy Kosmas a Kanzelsberger nebo na adrese sdružení. Zde lze také zdarma objednat brožury "Nebojte se nevidomých! Od příležitostné pomoci k dobrovolnictví" a "Za zeptání nic nedáte aneb Jak vidím svět, když nevidím", ve kterých naleznete přehledně zpracované základní informace o kontaktu s nevidomým člověkem i nahlédnutí do jeho každodenního života. Pedagogům, kteří uvažují o přijetí nevidomého žáka do třídy, nabízíme seminář "Nebojte se nevidomých". Ten obsahuje informace o těžkém zrakovém postižení, jeho důsledcích a způsobech překonávání, dále zásady komunikace a praktický nácvik dovedností doprovázení a pomoci nevidomým.
Nejbližší termín, na který je možné se přihlásit na adrese sdružení, je 13. 11. 2004, účastnický poplatek činí 100 Kč (uzávěrka přihlášek do 5. 11. 2004). S dotazy, které se jakýmkoli způsobem dotýkají života nevidomých, je možné se obrátit na poradnu sdružení Okamžik. Zde shromažďujeme informace z oblasti výchovy a vzdělávání, soužití nevidomých a vidících, volnočasových aktivit, cestování, výběru a dostupnosti kompenzačních pomůcek apod. Některé materiály Poradna pro otázky samostatného života nevidomých zveřejňuje na webových stránkách. Kromě uvedených činností Okamžik poskytuje služby osobní asistence a průvodcovství zajišťované proškolenými dobrovolníky. Sdružení také každoročně vyhlašuje výtvarnou nebo literární soutěž určenou zdravotně postiženým tvůrcům a věnuje se dalším kulturním aktivitám. Přihlášky, dotazy do poradny i objednávky publikací můžete zasílat na adresu sdružení Okamžik Umělecká 5, 170 00 Praha 7, telefonovat na číslo 233 379 196, nebo odeslat na e-mail:
info@okamzik.cz. Aktuální informace o akcích a termínech naleznete na webových stránkách
www.okamzik.cz.