Co byste měli vědět o antidiskriminační legislativě
Legislativa EU zakazuje diskriminaci v zaměstnání a při školení z důvodu rasového či etnického původu, sexuální orientace, náboženství či přesvědčení, věku a zdravotního postižení.
CO DISKRIMINACE ZNAMENÁ?
Nová pravidla se vztahují jak na přímou, tak nepřímou diskriminaci. K přímé diskriminaci dochází tehdy, když se s osobou zachází méně příznivě než s jinou ve srovnatelné situaci kvůli jejímu rasovému či etnickému původu, náboženství a přesvědčení, zdravotnímu postižení, věku či sexuální orientaci. Příkladem přímé diskriminace je inzerát s nabídkou pracovního místa, v němž se říká " zdravotně postižení se nemusí o místo ucházet." ( Pozn. redakce: Takové a jim podobné inzeráty typu " Nepřijímáme ženy nad 50 let" se v České republice vyskytují běžně a můžeme se jen těšit, že v dohledné době tomu bude jinak.)
Ovšem v reálném životě má diskriminace často mnohem jemnější formy. Proto je do této problematiky zahrnuta i nepřímá diskriminace. Dochází k ní tehdy, když by napohled neutrální ustanovení, kritérium nebo praxe znevýhodňovala lidi z výše uvedených důvodů, pokud takovou praxi nelze objektivně ospravedlnit legitimním účelem. Příkladem nepřímé diskriminace je požadavek na všechny lidi, kteří se ucházejí o určité pracovní místo, aby skládali zkoušky z určitého jazyka, i když takový jazyk není pro výkon práce nezbytný. Test by mohl vyloučit více lidí s odlišným mateřským jazykem. ( Pozn. redakce: Tento příklad obzvláště zdůrazňujeme pro uživatele znakového jazyka!)
( Zdroj: propagační materiály kampaně "Za rozmanitost - proti diskriminaci" )
Autor: (LK) Zdroj: GONG
|