Na program mobility má být uvolněno v roce 2005 180 milionů
Cílem Národního rozvojového programu mobility pro všechny je zajištění podpory komplexních řetězců bezbariérových tras v obcích. Peníze vládního plánu budou uvolňovány převážně na realizaci ucelených bezbariérových tras, na financování se budou podílet jednotlivé dotčené instituce ležící na těchto trasách.
Jde o společnou iniciativu Národní rady zdravotně postižených a Vládního výboru pro zdravotně postižené občany - plán mobility prezentovali na Kongresu MEFA. Vlastní projekt by měl být vypracován v roce 2005 a ukončen v roce 2015. Základním principem je odstraňování bariér při vstupu do budov a zpřístupnění dopravy. Program je určen městům a obcím, předpokládá se, že v rámci programového financování by na něj mohlo být v příštím roce uvolněno až 180 milionů korun.
Bezbariérovost infrastruktury a dopravních řetězců je důležitým faktorem kvality života a hraje klíčovou úlohu pro volbu místa bydliště a pracoviště lidí. Přístupná dopravní infrastruktura je pak hlavní podmínkou pro zapojení osob se sníženou schopností pohybu a orientace do aktivního života. V současnosti je právě dostupnost dopravy v obcích i mimo ně pro tyto osoby nedostatečná, navíc se některé dopravní autobusové a železniční spoje omezují.
Městskou hromadnou dopravu v ČR zajišťuje 96 měst. Nyní patří k trendům větších sídel zavést integrovaný dopravní systém MHD. Proto je třeba využít této situace koncipovat systémy tak, aby byly dostupné pro všechny skupiny obyvatelstva. Dalšími kritickými místy jsou bezbariérové přístupy do budov státních a veřejných institucí a služeb. Jde o úřady, obchody, školy, sociální, zdravotní a rekreační zařízení. Je též zanedbávána potřeba propojení těchto míst bezbariérovou pěší trasou či dopravou. Počet obyvatel se sníženou schopnost pohybu či orientace, a to jak krátkodobě či dlouhodobě dosahuje asi třetinu populace.
Zdroj: Tiskové středisko BVV
|