Kůň pomáhá dětem léčit nemoci doby
Novinku – soutěž ve westernovém ježdění - představilo na veletrhu REHAPROTEX občanské sdružení Šemík. Lenka Lišková z Dětské jezdecké školy uvedla, že tuto aktivitu připravili ve spolupráci s Western Riding Clubem tak, aby ji mohly zvládnout i děti s handicapem. Para–western soutěže se v příštím roce uskuteční na různých místech Jihomoravského kraje.
V pavilonu A2 pořadatelé připravili arénu pro ukázky léčby handicapovaných dětí pomocí koní. Zájemci si tam mohou vyzkoušet jízdu a různé léčebné cviky. Řadu akcí tam předvádějí v průběhu veletrhu Sdružení Piafa Vyškov a Občanské sdružení Šemík.
Hipoterapie je rehabilitační metoda s komplexní péčí o pacienta. Provádí ji odborný tým pracovníků s licencemi – jde o speciální pedagogy, fyzioterapeuty, psychology a hipology. Aby se mohli zájemci hipoterapii věnovat, musí mít doporučení od svého odborného lékaře. K nejčastějším diagnózám vhodným „k léčbě koněm“ patří dětská mozková obrna, roztroušená skleróza, poúrazové stavy, mentální retardace, ale i poruchy učení a chování. Specialisté při léčbě pečlivě sledují stav klienta a zaznamenávají výsledky. Vrcholem hipoterapie je zařazení léčeného do sportovního jezdectví handicapovaných. Tento sport posiluje svalový korzet, duševní pohodu, sebevědomí a sebedůvěru.
Ve Vyškově má organizace bezbariérový areál, jehož součástí je herna, cvičebna a terapeutická písková plocha. Léčbu tam absolvují především děti z Brna, Vyškova, Prostějova, Olomouce a dalších okolních měst. Piafa pořádá též výchovné a rehabilitační programy zaměřené na rehabilitaci dětí zdravých a handicapovaných.
Neziskové občanské sdružení Šemík vzniklo v roce 2000 při Dětské jezdecké škole v Řícmanicích u Brna. „Ve škole se uskutečňují ve všední dny pravidelné jezdecké kurzy. Pracujeme vždy se skupinou šesti až osmi dětí. Za pomoci vedoucích se chlapci a děvčata učí nejen na koni správně jezdit, ale i se zvířetem správně zacházet – sedlat, uzdit, čistit a vodit koně. Každé dítě má k dispozici koně či poníka a jednoho instruktora,“ vysvětlila Lišková.
Škola pořádá o sobotách a nedělích jednodenní jezdecké výlety, při nichž na jednoho koně připadají maximálně dva jezdci. Těchto akcí se mohou zúčastnit i začátečníci, obvykle jde o celodenní vyjížďku do lesa s poledním odpočinkem a různými hrami. Na Českomoravské vysočině škola pořádá též v indiánském táboře letní týdenní jezdecké kurzy a další akce.
Zdroj: Tiskové středisko BVV
|