Nově na likvidaci televizorů
Propojení sociální služby s likvidací nebezpečných odpadů je v rámci České republiky v chráněné dílně unikátní. V prostorách chráněné dílny SKP-CEDR v Pardubicích byl oficiálně zahájen provoz nové technologie, kterou je likvidace televizní techniky.
Nezbytná podpora úřadů
Tato chráněná dílna pro demontáž a likvidaci elektroodpadu byla vybudována už přede dvěma lety díky podpoře úřadu práce, města i kraje. Doposud však zde byl demontován převážně vyřazený vojenský materiál. Původně tady pracovali pouze čtyři zaměstnanci, dnes jich je už dvanáct.
"Nově vytvořená pracovní místa v této dílně jsou určena pro obtížně zaměstnatelné občany se změněnou pracovní schopností z evidence úřadu práce, ale také pro naše klienty, kteří ukončili rehabilitaci v jiných chráněných dílnách," sdělila ředitelka SKP-CEDR Iva Bartůňková s tím, že dílna je rovněž otevřena klientům podporovaného zaměstnání. Podle Šilara je právě propojení sociální služby s likvidací nebezpečných odpadů unikátní.
"Už vzhledem k onomu sociálnímu aspektu jsme přispěli dvěma sty tisíci korun na řezačku obrazovek a stejnou částkou na drtičku odpadu," uvedl Petr Šilar.
"Naší vizí je, aby se problém elektroodpadu a otázky kam s ním stal pro Pardubický kraj a přilehlé regiony existencí této chráněné dílny vyřešeným," zdůraznil ředitel SKP - Centra Jan Vojvodík. Již samotný fakt, že produkce elektrotechnického průmyslu narůstá až neuvěřitelným tempem, by podle jeho slov měl vést k možnosti vzniku dalších pracovních míst pro zdravotně handicapované občany.
Autor: JIŘINA MIKEŠOVÁ Zdroj: Hradecké noviny
|