Město chce pořídit do knihovny schodolez
V rámci prvního ročníku projektu Svět doteků, který upozorňuje na přetrvávající existenci bariér mezi zdravou a handicapovanou populací, je na místě položit několik otázek k tématu město Most a handicapovaní občané Pavlu Weissovi, náměstku primátora pro oblast sociálních věcí, kultury a rozvoje lidských zdrojů.
Jak hodnotíte současný přístup k handicapovaným občanům v Mostě?
Slušný přístup k handicapovaným spočívá především v odstraňování bariér všeho druhu. Ty nejviditelnější jsou ty skutečně fyzické překážky - nájezdy na chodníky, vhodné výtahy a podobně. Každá rekonstrukce nějakého areálu s tím již počítá, ale k ideálnímu stavu bude zapotřebí ještě nějaký čas a peníze. Dalšími bariérami mohou být například přístup ke vzdělání a pracovním příležitostem. V oblasti vzdělávání se situace podle mne zlepšila, se získáváním práce je to stále špatné. Mezi zaměstnavateli přetrvávají vůči postiženým předsudky a obavy z toho, zda skutečně budou plnohodnotnými zaměstnanci. Přitom v mnoha profesích často handicapovaní předčí ty zdravé a práce si dovedou víc vážit. V přímých finančních podporách vydal jenom odbor sociálních věcí pro pro tuto skupinu obyvatel asi 19 milionů korun. Na péči o seniory spotřebuje městská správa sociálních služeb částku kolem 50 milionů korun.
Někteří handicapovaní mají nemilé zkušenosti z úřadů. Jsou pracovníci magistrátu připravováni na kontakt s handicapovaným občanem?
Každý odborný pracovník magistrátu je povinen se dál ve svém oboru vzdělávat. Vedle toho jsou některými pracovníky využívány i další možnosti vzdělávání. Například v roce 2003 ukončilo šest pracovníků kurs znakové řeči. Pracovníci specializovaných zařízení města jsou vesměs vysoce kvalifikovaní a vzdělávají se průběžně.
Má město v současné době dostatek bezbariérových bytů?
Město Most má k dispozici šest bezbariérových bytů v Šeříkové ulici a další čtyři v Domově penzionu pro důchodce v Albrechtické ulici. Tento počet je slušný, i když evidujeme ještě čtyři nevyřízené žádosti. V příštích letech bychom chtěli být schopni uspokojit každého zájemce.
Bariéry jsou pro handicapované stále i v dostupnosti knihovnických služeb v Mostě. Lze očekávat změny k lepšímu, například výtah či služby pro zrakově postižené?
Koncepce budovy s potřebami těchto lidí nepočítala. V nové koncepci knihovny je výtah jako jedna z priorit, není však jisté, zda ji bude možno realizovat v příštím roce. Každopádně bychom chtěli pořídit "schodolez" - zařízení, které umí vozíčkáři pomoci zdolat schody. Zrakově postižení mohou využívat hudebního oddělení s nahrávkami mluveného slova, počítá se s rozšířením výpůjčního materiálu a zavedením internetu pro nevidomé.
Autor: LUCIE BARTOŠ Zdroj: Deník Mostecka
|