Dnes je Pondělí, 6. ledna 2025, Tři králové
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7090
 
Webinfo


 

12.10.2004, 07:22 - rubrika " Bariéry "
Bezbariérové školy: na Valašsku je jich málo

Tělesně handicapovaní lidé tvoří zhruba deset procent naší populace, nejinak je tomu na Valašsku. V regionu přitom podle všeho existuje jen jediná základní škola, která je zcela bezbariérová, v ostatních mají školáci na invalidním vozíku více či méně překážek.

Kritéria úplné bezbariérovosti na Valašsku splňuje jen škola Zdeňka Fibicha ve Valašském Meziříčí. " Je to nejmladší z meziříčských základních škol, a proto je postavena podle nových norem," vysvětlil mluvčí tamní radnice Josef Beneš. Shodou okolností právě tato škola má být ovšem podle nedávného rozhodnutí meziříčských radních od příštího školního roku uzavřena kvůli optimalizaci sítě školských zařízení ve městě.

Další dvě základní školy v Meziříčí, Žerotínova a Křižná, mají pro handicapované žáky u schodišť nainstalováno přepravní zařízení. " I díky němu se mohou děti upoutané na invalidní vozík lépe integrovat mezi zdravé děti," vysvětlil Beneš.

Ve Vsetíně navštěvují děti s různým druhem postižení téměř všechny místní základní školy, přesto není žádná z nich zcela bezbariérová. Handicapovaným školákům však pomáhají výtahy nebo také zmíněná přepravní zařízení. " V době, kdy byly tyto školy stavěny, se o jejich bezbariérovosti ještě neuvažovalo," vysvětlila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Školy na Sychrově a v Rokytnici navštěvují žáci nejen s tělesným, ale i mentálním postižením, anebo se specifickými vývojovými poruchami učení. " Běžně do těchto škol chodí dyslektici, dysgrafici, dyskalkulici a děti s tělesným i zrakovým postižením," vyjmenovala Stejskalová.

Školou, která se ve Vsetíně na výuku dětí s různými druhy postižení přímo specializuje, je Integra, ani ta ale nebyla původně stavěna jako bezbariérová. " Snažíme se o celkovou bezbariérovost, v současné době se s vozíkem nedá dostat pouze do tří učeben v prvním patře," uvedl zástupce ředitele školy Josef Kovařík.

V Rožnově pod Radhoštěm nemají rodiče tělesně postižených dětí na výběr vůbec, jedinou téměř bezbariérovou je totiž škola Pod Skalkou. " V současné době máme pouze jednoho žáka upoutaného na invalidní vozík," informoval ředitel školy Josef Gajdoš s tím, že v minulosti školu absolvovalo zhruba deset podobně postižených žáků. Bezbariérový je vstup do školy, celé přízemí a pavilony s učebnami, kromě jídelny se tak vozíčkáři mohou pohybovat po celé škole bez omezení. Další rožnovskou školou, která má dva tělesně postižené žáky, je Sedmikráska, ta však využívá právě prostory Základní školy Pod Skalkou, kde je v nájmu.

Autor: KAREL ČÁSLAVA
Zdroj: Naše Valašsko
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2025 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie