Bezbariérové školy: na Valašsku je jich málo
Tělesně handicapovaní lidé tvoří zhruba deset procent naší populace, nejinak je tomu na Valašsku. V regionu přitom podle všeho existuje jen jediná základní škola, která je zcela bezbariérová, v ostatních mají školáci na invalidním vozíku více či méně překážek.
Kritéria úplné bezbariérovosti na Valašsku splňuje jen škola Zdeňka Fibicha ve Valašském Meziříčí. " Je to nejmladší z meziříčských základních škol, a proto je postavena podle nových norem," vysvětlil mluvčí tamní radnice Josef Beneš. Shodou okolností právě tato škola má být ovšem podle nedávného rozhodnutí meziříčských radních od příštího školního roku uzavřena kvůli optimalizaci sítě školských zařízení ve městě.
Další dvě základní školy v Meziříčí, Žerotínova a Křižná, mají pro handicapované žáky u schodišť nainstalováno přepravní zařízení. " I díky němu se mohou děti upoutané na invalidní vozík lépe integrovat mezi zdravé děti," vysvětlil Beneš.
Ve Vsetíně navštěvují děti s různým druhem postižení téměř všechny místní základní školy, přesto není žádná z nich zcela bezbariérová. Handicapovaným školákům však pomáhají výtahy nebo také zmíněná přepravní zařízení. " V době, kdy byly tyto školy stavěny, se o jejich bezbariérovosti ještě neuvažovalo," vysvětlila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Školy na Sychrově a v Rokytnici navštěvují žáci nejen s tělesným, ale i mentálním postižením, anebo se specifickými vývojovými poruchami učení. " Běžně do těchto škol chodí dyslektici, dysgrafici, dyskalkulici a děti s tělesným i zrakovým postižením," vyjmenovala Stejskalová.
Školou, která se ve Vsetíně na výuku dětí s různými druhy postižení přímo specializuje, je Integra, ani ta ale nebyla původně stavěna jako bezbariérová. " Snažíme se o celkovou bezbariérovost, v současné době se s vozíkem nedá dostat pouze do tří učeben v prvním patře," uvedl zástupce ředitele školy Josef Kovařík.
V Rožnově pod Radhoštěm nemají rodiče tělesně postižených dětí na výběr vůbec, jedinou téměř bezbariérovou je totiž škola Pod Skalkou. " V současné době máme pouze jednoho žáka upoutaného na invalidní vozík," informoval ředitel školy Josef Gajdoš s tím, že v minulosti školu absolvovalo zhruba deset podobně postižených žáků. Bezbariérový je vstup do školy, celé přízemí a pavilony s učebnami, kromě jídelny se tak vozíčkáři mohou pohybovat po celé škole bez omezení. Další rožnovskou školou, která má dva tělesně postižené žáky, je Sedmikráska, ta však využívá právě prostory Základní školy Pod Skalkou, kde je v nájmu.
Autor: KAREL ČÁSLAVA Zdroj: Naše Valašsko
|