Zamítnutá stížnost na diskriminaci zdravotně postižených dětí
Moderátor (Roman Pistorius, Marcela Augustová):
Ústavní soud zamítl stížnost na diskriminaci zdravotně postižených dětí. Podala ji matka jednoho z nich a chtěla, aby její dítě mělo nárok na příspěvek na sociální péči stejně jako dospělí postižení. Soud žádala, aby nařídil vládě a parlamentu změnit příslušné zákony.
Alena Skálová musela dát syna do ústavu - na zajištění domácí péče jí chyběly peníze. Její stížnost dorazila k Ústavnímu soudu v únoru štafeta dopravně postižených. V září ji soud zamítl. Paní Skálová ale zklamaná není.
Alena Skálová, matka postiženého dítěte:
Pro mě je důležité a myslím, že i pro ostatní rodiče zdravotně postižených dětí neustále poukazovat, s jakou problematikou se musí denně bojovat.
I Václav Krása je přesvědčen, že pokud by postižené děti peníze na sociální služby dostávaly, ústavy by nebyly tak plné.
Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených:
Zdravotně postižené děti v rodinách dostávají přeci jenom víc z hlediska vzdělávání, obecného kulturního rozhledu, více podnětů pro svůj život.
Ústavní soud ale stížnost odmítl s tím, že nemá pravomoc nařizovat vládě a parlamentu přijímat nebo měnit zákony.
Miloslav Výborný, soudce Ústavního soudu ČR:
Ústavní soud neodmítl argumentaci paní stěžovatelky, dokonce ji shledal za závažnou.
Právě proto stížnost smysl měla, tvrdí Václav Krása. Zesílil tlak na přijetí nového zákona o sociálních službách, který už má být k postiženým dětem vstřícnější.
Kateřina Beránková, mluvčí ministerstva práce a soc. věcí:
Budou zavedeny jakési příspěvky pro žadatele, kteří chtějí nebo potřebují nakoupit sociální služby.
Věcný záměr zákona o sociálních službách, který má nerovnost k přístupu k postiženým dětem a dospělým napravit, má vláda posoudit v říjnu.
Autor: Ivan Lukáš Zdroj: Události - Televize ČT1
|