Dráhy myslely také na postižené lidi
Bez problému by dnes již mělo být pro vozíčkáře cestování vlakem. Na dvou nejvýznamnějších stanicích na Novojičínsku s cestujícími upoutanými na vozíček počítají.
Vlakové nádraží ve Studénce prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, stejně jako Suchdol nad Odrou. Do stanice ve Studénce je bezbarierový příchod a s překážkou se postižený cestující prakticky nesetká. "Po rekonstrukci máme výtahy, kterými se zdravotně postižení mohou dostat na jednotlivá nástupiště," sdělila dozorčí přepravy ve studénecké stanici Anna Rašovská.
Lidé s vozíčkem by prý neměli mít problém ani ve vlaku. "Na vývěsce máme vyznačené vlaky, které mají plošinu. Pokud některým z nich chce tělesně postižený cestovat, nahlásí to týden dopředu a my mu objednáme místo," doplnila Rašovská s tím, že vlaky do Prahy nebo Plzně plošinu mívají. "Máme tady s tím zkušenosti. Odtud jezdívají do Prahy děti z Dětského centra z Kopřivnice," dodala.
Obdobně se k problematice vozíčkářů vyjádřil i přednosta stanice v Suchdole nad Odrou Radovan Šindlář. "Na perón, například na jičínku se postižení cestující mohou dostat výtahem, stejně jako z haly do vestibulu. Navíc jsou bezbarierové přejezdy mezi jednotlivými nástupišti," popsal situaci Šindlář. Další úpravy čekají i samotnou nádražní budovu. "Rekonstrukce by měla začít brzy, teď to projednávají památkáři," uvedl Šindlář a doplnil, že na rekonstrukci nádražní budovy by měla padnout investice kolem 40 až 50 milionů korun.
I v Suchdole si vozíčkář může objednat místo ve vlaku. S postiženým cestujícím si tam prý poradí i když není plošina. "Když to bude potřeba, tak tam toho cestujícího vždy nějak šetrně dostaneme," ubezpečil přednosta.
Autor: pav Zdroj: Region Nový Jičín
|