Dnes je Pátek, 22. listopadu 2024, svátek má Cecílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6945
 
Webinfo


 

26.08.2004, 07:29 - rubrika " Politika "
Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí

Díky "Příspěvku v péči o osobu blízkou" jsem nejlevnější pracovní silou v této republice. Nikdo jiný než matka milující své dítě by na takové podmínky nikdy nepřistoupil. Když rozpočtete mojí odměnu od státu za péči, vychází vám zhruba pět korun na hodinu. Toto je novodobé nevolnictví.

A teď z opačné strany. Pokud by moje dítě bylo v ústavu, stát by na jeho pobyt přispíval roční částkou zhruba 250 tisíc korun ročně. Není to trochu nepoměr? Komu fandí tento stát? Lidem zodpovědným, aktivním, pracovitým?

Ale nabízím srovnání Kuby a toho chlapečka z ústavu Vašíka. Oni jsou přibližně stejně staří a asi i zhruba stejně postižení. Jde to bez klecí, jde to s radostí, jde to s výlety, jde to s láskou. Ale nejde to v tomto státě. To říkám zcela při smyslech.

Opět na osobním příběhu Vám chci osvětlit nesmyslnost legislativy kolem zdravotně postižených dětí a jejich rodin v České republice.

Pokud zůstanete v České republice doma a staráte se o své postižené dítě, máte nárok na tzv. příspěvek v péči o osobu blízkou.Ten činí 3700 korun českých. Tedy zhruba 120 euro. Dalších 3500 korun českých si ze zákona smíte měsíčně přivydělat, přičemž platí podmínka, že Vaše předškolní dítě nesmí být ve stacionáři déle než 4 hodiny denně.

Ve chvíli, kdy se Vám podaří tuto částku navíc získat - vydělat, máte ze zákona povinnost okamžitě ji nahlásit na úřadech, kde Vám vyplácejí státní soc. podporu a doplatek do životního minima. Zjednodušeně řečeno, co si vyděláte vlastní pílí abyste si přilepšili, okamžitě Vám seberou na dávkách. Jste tedy tam, kde jste byli předtím s tím rozdílem, že jste uštvaní. Pokud se Vám podaří vydělat větší částku než 3.500 korun měsíčně, ztrácíte nárok na celý příspěvek v péči o osobu blízkou.

Ovšem ve chvíli kdy s dítětem skončíte neplánovaně v nemocnici , nemůžete tedy pokračovat v práci jste zákonitě okamžitě bez veškerých prostředků, neboť naběhnutí agendy zpět do systému sociálních dávek chvíli trvá.

A teď tedy osobní zkušenost.

Úspěšně jsem absolvovala konkurs na obsazení pozice moderátora v jednom nejmenovaném nově vznikajícím rádiu.Dostala jsem též pro mne velmi vhodný vysílací čas od desíti dopoledne do dvou hodin odpoledne.V praxi by to znamenalo odvést v osm dítě do spec. školky, a ve tři hodiny si ho poté vyzvednout.

Obnovila bych tedy živnostenský list - v ten okamžik bych přišla o první dávku - doplatek do životního minima.

Dítě jsem ovšem potřebovala mít ve stacionáři déle než čtyři hodiny - konkrétně šest - v tu chvíli okamžitě přicházíte o další dávku - příspěvek v péči o osobu blízkou.

U pracujícího člověka se též okamžitě zvyšuje sazba za stacionář, nebo chcete li spec. školku, zhruba na dva a půl tisíce měsíčně.

V konečném důsledku aniž máte jistotu, že vyděláte jedinou korunu, už jste bez příjmů.

V našem případě se zkomplikovala situace navíc tím, že jsme se synem skončili v nemocnici z důvodu epileptické dekompenzace. Podotýkám, že oba, protože v našem případě dnes už hospitalizace samotného syna není téměř možná. Bylo mi řečeno, že pokud bych chtěla z nemocnice každé dopoledne odcházet do práce, musím si za sebe najít hlídání. Po svých zkušenostech bych tam syna stejně samotného nenechala. Znovu opakuji - Kuba nesedí, nechodí, nemluví, neleze, je plně závislý na dobré vůli dalšího člověka.

Poté Jakub na tři týdny onemocněl akutním infektem, tedy i doma bych si musela najmout hlídání pokud bych chtěla pokračovat v práci. Podotýkám, že bych pracovala čtyři hodiny denně, hlídání bych potřebovala na šest hodin a taxa za takovou službu byla stejně vysoká, jako moje hodinová sazba v práci. Kromě toho i v době nepřítomnosti dítěte ve spec. zařízení se jeho pobyt platí.Takže kromě nákladů za hlídání doma, náklady ve stacionáři. Závěr je tedy jasný. Do práce jsem nenastoupila.

Díky "Příspěvku v péči o osobu blízkou" jsem nejlevnější pracovní silou v této republice Nikdo jiný než matka milující své dítě by na takové podmínky nikdy nepřistoupil. Když rozpočtete mojí odměnu od státu za péči vychází vám zhruba pět korun na hodinu. Čtyřiadvacet hodin denně, neboť nejsou v republice rovnoměrně rozložené vhodné stacionáře, bez možnosti odpočinku, bez možnosti být sám nemocný, bez možnosti zaplatit si a odjet na dovolenou, s výhledem důchodu, který je vypočítaný z minimální mzdy...Toto je novodobé nevolnictví .

A teď z opačné strany. Pokud by moje dítě bylo v ústavu, stát by na jeho pobyt přispíval roční částkou zhruba 250 tisíc korun ročně. Není to trochu nepoměr? Komu fandí tento stát? Lidem zodpovědným, aktivním, pracovitým? Toto je dědictví komunistického systému, komunismus odešel, systém zůstal. A není vůle ho změnit. Tělesně postižení totiž nevolí, jejich matek si v České republice váží leda pár odborníků, kteří vidí, kam vede ústavní péče. Není jich mnoho. Pojem matka od plotny má velmi pejorativní nádech a my se divíme, že porodnost je mizivá.

Pane redaktore, prosím Vás, píši v rychlosti. Omluvte prosím mé případné chyby a stylistické nepřesnosti. Doma na mě čeká Kubík s mojí maminkou, která ho hlídá.Ona spěchá domů, má dvě práce. Píši ve stresu.

Přikládám jedno foto. Nechci Vás jím obtěžovat, nebo citově vydírat . Ale nabízím srovnání Kuby a toho chlapečka z ústavu Vašíka. Oni jsou přibližně stejně staří a asi i zhruba stejně postižení. Jde to bez klecí, jde to s radostí, jde to s výlety, jde to s láskou. Ale nejde to v tomto státě. To říkám zcela při smyslech.

Autor: Martina Dostálová
Zdroj: Britské listy
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 30.08.2004, 09:28 - Eva K. :
Nelze nic jiného než souhlasit! Nacházím se ve stejné situaci jako matka Kuby, rozdíl je jen jeden. Já pracuji, ale velmi si hlídám povolenou částku k přivydělání. Jsem unavená! Má práce a soc. dávky, zdaleka nepokryjí skutečné náklady a potřeby dítěte. O svých potřebách ani nehovořím. Při tom všem mám velké štěstí. Pocházím z rodiny kde je vzájemná pomoc somozřejmostí a bez finanční podpory mé důchodové maminky a sester majících vlastní rodiny, by můj syn mohl jen těžko navštěvovat školu, kde plní povinnou školní docházku. Mně osobně z toho vyplývá jasné myšlení mašich politiků, "...matky jsou zvláštní druh, zaslepené lásou a tudíž hloupé, páni poslanci - kolegové, pojďmě toho využít a zvyšme si platy na jejich úkor...!"
* 31.08.2004, 07:40 - Pavla :
Je zvláštní, že téměř všichni ve vládě mají vysokou školu a nedokáží všechny tyto nedostatky sociálního systému pochopit. je jasné, že musí vymyslet systém financování a přerozdělování peněz, ale žalostné je, že oni si to ani neuvědomí. škromach se jednou projel na vozíku a tím to haslo. asi ho to bavilo. Vám, starající se matky všech postižených dětí, smekám poklonu. jsem soc. pracovnice a vidím, jak jsou maminky unavené, zanedbané, nemůžou chodit do posilovny, nemůžou ani chodit s kamarádkami na kafe...jak obyčejné věci a přitom pro tyto lidi tak těžko dostupné. a to není otázka chvilky, pokud se někdo stará o postižené dítě, je to tak, jak se píše ve článku. 24 hodin denně a celý život. dokáže se ti to obyčejný člověk představit?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie