Na vyhlídku se vozíčkář sám nedostane
S obtížemi vyjede vozíčkář na vyhlídkový chodník v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky v Jizerských horách. Bez cizí pomoci se na chodník sám nedostane. Ví o tom i Jiří Hušek, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory. Ten také tvrdí, že nájezd musejí dodělat.
"Nájezd ještě dopracujeme, upravit musíme i některé dřeviny, které do chodníku nepříjemně zasahují," podotkl vedoucí parku.
Povalové chodníky jsou v Jizerských horách budovány proto, aby se lidé dostali co nejdále do chráněné přírody, ale zároveň aby ji neublížili. Dříve ale nebyly pro vozíčkáře přístupné. Až v posledních několika letech se je snaží ochranáři upravit tak, aby vyhovovaly i handicapovaným. "Původně jsme povalový chodník postavili tak, aby po něm nemohli přejíždět cyklisté a neohrožovali tak pěší. Jenže to na ně zase nemohli vozíčkáři. Takže jsme jej upravili s tím, že spoléháme na slušnost cyklistů," vysvětlil Jiří Hušek.
Jiří Jiroudek, poradce pro handicapované v Liberci, si snahu ochranářů pochvaluje. "Nějaká chybička se vždy vloudí, ale když na ni upozorním, není problém ji napravit. A navíc, všem handicapovým radím, že pokud se vydávají do hor, neměli by nikdy jezdit sami. Vždy je lepší mít ještě někoho s sebou," podotkl muž upoutaný na invalidní vozík, který brázdí Jizerskými horami již několik let.
I díky jeho snaze se tak mohou vozíčkáři i méně pohybliví lidé snadno dostat na vyhlídku na Knajpě na Klečové louce či na Čihadlech. Jak upozornil Jiří Hušek, vedoucí Správy CHKO, jejich cílem je umožnit turistům pohled na přírodu i z míst, která jim jsou jinak zapovězena.
Povalové chodníky nejsou žádnou levnou záležitostí. Jen ten na rašeliniště Jizerky přišel řádově na sto tisíc korun. "Jeden běžný metr vyjde tak kolem pěti set až tisíce korun. Peníze získáváme z rozpočtu ministerstva životního prostředí, které má na takové akce program péče o krajinu. Z něho samozřejmě zajišťujeme také například sekání květnových luk a další aktivity," přiblížil vedoucí. Ročně tak CHKO Jizerské hory utratí okolo sedmi až osmi milionů korun.
Autor: sol Zdroj: Liberecký kraj
|