Jedná se o celoživotní onemocnění, způsobené nesnášenlivostí lepku, tj. bílkovinného komplexu obsaženého v povrchní části obilných zrn. Působením lepku dochází u nemocných ke změně povrchu sliznice tenkého střeva. Důsledkem této změny je narušená schopnost trávení a vstřebávání živin. Postižení tenkého střeva bývá provázeno i změnami jiných systémů a orgánů, např. poruchami krvetvorby, imunitního systému apod.
Onemocnění může propuknout v kterémkoliv věku. Spouštěcím mechanismem může být např. infekční choroba, těhotenství, psychické trauma, porucha výživy. Ženy trpí touto chorobou častěji než muži.
Typickým příznakem celiakie je průjem, bolest břicha, nevolnost, zvracení, váhový úbytek, deprese, kožní vyrážky.
Základním léčebným opatřením je tzv. bezlepková (bezgluténová) dieta. Při ní jsou zakázány všechny výrobky ze žita, pšenice, ječmene a ovsa, které obsahují příměs povrchových částí obilných zrn. Nemocní se musí vyhnout konzervovaným a rafinovaným potravinám zahuštěným moukou. Zakázány jsou párky, klobásy a ostatní uzeniny, nápoje z ječmene, např. pivo. Vyloučeny jsou všechny potraviny se skrytým lepkem. Povolené potraviny jsou: zelenina, ovoce, sýr, mléčné výrobky, vejce, libové maso, ryby, rýže, brambory, kukuřice, luštěniny, sójová mouka, ořechy, melasa.
Bezlepkovou dietu je nutné aplikovat dlouhodobě, většinou celoživotně. Bezlepkové výrobky lze koupit v prodejnách se zdravou výživou i v některých supermarketech. Vždy je jpotřeba důkladně zkontrolovat etikety na kupovaných výrobcích a přesvědčit se, že neobsahují lepek.
Potřebujete-li poradit v otázkách bezlepkové diety, doporučuji obrátit se na
Společnost pro bezlepkovou dietu, U Slovanky 7, Praha 8.
E-mail:
coeliac@coeliac.cz nebo web:
www.coeliac.cz