S FINEPem bez bariér
Developerská společnost FINEP, která, jak se praví v reklamě, staví domy po celé Praze, své byty projektuje tak, aby se v nich mohly volně pohybovat jak osoby používající invalidní vozík, tak maminky s kočárkem. Velikost parkovacích stání, rozměry výtahů, vstupních dveří a další stavební dispozice umožňují těmto osobám dostat se až k bytu bez překážek a potřeby něčí pomoci.
Každý projekt prohlíží zástupce Sdružení zdravotně postižených. "Pro handicapované lidi je velmi důležité začlenit se do společnosti a nebýt odkázáni na cizí pomoc. To, že se v nových objektech mohou pohybovat sami a bez obtíží, je pro ně velkým ulehčením - nejen fyzickým, ale i psychickým," říká psycholožka MUDr. Mgr. Edita Matějovská. O bezbariérovosti lze hovořit ve dvou rovinách. Bytové domy musí splňovat podmínky stanovené vyhláškou Ministerstva pro místní rozvoj č. 369/2001 Sb. Podle ní musí být například do staveb alespoň jeden vstup v úrovni komunikace pro pěší bez vyrovnávacích stupňů. Předepsaný je počet vyhrazených parkovacích stání, rozměry schodišť, vstupních dveří do budovy i dveří výtahů. Vyhláška stanovuje parametry pro umístění zvonkového panelu, zámků a klik, hmatné označení ovladačů výtahu a mnoho dalších kritérií pro výstavbu.
Co se týče bezbariérových bytů, záleží na přístupu developera. "V praxi se samozřejmě setkáváme i s klienty se zdravotním postižením nebo s osobami se sníženou pohyblivostí v důsledku stáří či nemoci. Nad rámec povinností stanovených vyhláškou se snažíme těmto osobám vycházet maximálně vstříc při potřebě individuálních úprav jimi zvoleného bytu," konstatoval Ing. Kocián, předseda představenstva společnosti FINEP & partners. Nadstandardní úpravy se zpravidla týkají koupelny, popřípadě vstupu na balkon či terasu. Z podobných úprav si podle slov Ing. Kociána společnost nenechává marži. Autor: (jh) Zdroj: Realit
|