Poznejte včas infarkt
Jezte zdravě, nekuřte, holdujte pohybu. Tak zní rady, pomocí nichž lze bránit tomu, aby se infarkt vůbec někdy objevil. Jenže co když už je tady? Poznáte ho? Víte, co honem dělat, aby postižený přežil, a to nikoliv jako invalida?
Krutá bolest za hrudní kostí, neklid a úzkost. Právě tak se může projevit srdeční infarkt neboli ucpání srdeční cévy. Srdci se začíná nedostávat kyslíku a bolestí de facto volá o pomoc. Nikdy nezlehčujte příznaky infarktu ani u sebe, ani u lidí ve svém okolí. Nečekejte na to, až bolest zase odejde, a neuklidňujte sebe či jiného nemocného tím, že "ráno se uvidí". Nebojte se, že vám lékař vytkne zbytečné zavolání. Právě v tyhle momenty se rozhoduje o celém dalším životě člověka s infarktem a o tom, jaký případně ten život bude. "Nejčastější chybou je bagatelizace příznaků a odkládání konzultace lékaře," potvrzuje ze zkušenosti kardiolog Štěpán Černý z pražské Nemocnice Na Homolce.
Z plného zdraví, nebo pozvolna
Prvním příznakem infarktu myokardu bývá krutá tlaková, palčivá bolest za hrudní kostí, která se může šířit do paží, krku, čelisti. Dalším typickým příznakem je neklid, nemocný cítí úzkost, strach. Postižený člověk se hodně potí, později má pocit krátkého dechu až dušnosti. Všechny příznaky se mohou projevit takzvaně "z plného zdraví", tedy u nemocného, který nikdy podobné obtíže neměl. Nebo u pacienta, který již u sebe dříve určitý stupeň bolestí na hrudi pozoroval. "Infarkt myokardu se samozřejmě může vyskytnout i opakovaně, tedy u nemocného, který ho již dříve jednou či vícekrát prodělal," dodává lékař Černý. Jeho hlavní rada zní: Typické příznaky infarktu myokardu, tedy krutá bolest na hrudi spojená s vegetativními příznaky, jako je pocení, by neměly být nikdy podceněny a vždy by měly být důvodem pro zavolání lékaře. "Každé zdržení zmenšuje šanci na omezení trvalých následků infarktu na srdečním svalu," upozorňuje.
Volejte lékaře. Co nejdříve
Do příjezdu lékaře by se měl nemocný snažit zachovat klid, zaujmout polohu v polosedě, v případě, že je má k dispozici, užít nitráty. U velmi těžkého průběhu infarktu spojeného se srdeční zástavou a bezvědomím je na místě laická resuscitace. Proč je tak důležité zavolat lékaře? Možná si vzpomínáte, že když měl před lety infarkt váš dědeček, stejně mu lékař mnoho pomoci neuměl. Jenže medicína je už o velký kus vepředu. "Moderní medicína totiž nabízí možnost zprůchodnění ucpané srdeční cévy speciálním katétrem s balonkem, a tím vlastně i vyléčení infarktu myokardu bez trvalých následků na srdečním svalu," připomíná kardiolog Štěpán Černý. Aby byla taková léčba úspěšná, musí začít do několika málo hodin od začátku bolestí.
Co platí na mrtvici
Jiným obávaným problémem je mozková mrtvice. "Tzv. mozková mrtvice může být skutečně také způsobena ucpáním mozkové cévy podobně jako srdeční infarkt ucpáním cévy srdeční," říká lékař Černý. Mrtvice se projevuje trochu jinak, její nástup bývá často poměrně nenápadný - nemocný je mimo jiné zmatený, divně mluví, ale může mu také ochrnout polovina tváře, jedna ruka či také půlka těla. I člověk s mrtvicí patří na specializované pracoviště, kde se provede přesná diagnostika příčiny mozkové mrtvice a podle nálezu je zahájena odpovídající léčba, nezřídka i intervenční, tedy rozpuštění krevní sraženiny, či dokonce chirurgická.
Víte, jak vypadá infarkt?
- prvním příznakem bývá krutá bolest za hrudní kostí
- bolest se může šířit do paží, krku, čelisti
- nemocný je neklidný, cítí úzkost, strach
- přidává se pocení, dušnost
Hrozí vám někdy v budoucnu infarkt?
Změřit úplně přesně, zda vám hrozí infarkt, dost dobře nejde. Ale to, zda se vás tahle hrozba týká, se dá ovlivnit životním stylem. Co zvyšuje riziko infarktu:
- kouření a nadměrné pití alkoholu
- nadváha a tučná strava (přemíra živočišných tuků znamená nadbytek cholesterolu, který ucpává cévy, nechte si proto změřit jeho hladinu v krvi )
- výskyt infarktu v rodině, zejména v mladším věku
- vysoký krevní tlak
- stres (ne však jako hlavní příčina, jakkoli se to traduje)
Slovníček
* Angioplastika - Oprava poškozené či zúžené krevní cévy zavedením výztuže (stentu).
* Ateroskleróza - lidově kornatění tepen. Na stěnách cév se usazují tuky a také vápník. Tepna kvůli tomu ztrácí pružnost a zužuje se.
* Angina pectoris - Choroba srdce projevující se bolestí na hrudi. Její příčinou je nedostatečné prokrvení srdečního svalu.
* EKG - Základní vyšetření, při němž se pomocí přiložených sond dají zjistit poruchy srdečního rytmu.
* Ischemická choroba - Nejčastější srdeční choroba, její podstatou je nedostatečné prokrvení srdce neboli ischemie. Mezi její různé formy patří jak infarkt, tak angina pectoris.
* Infarkt myokardu - Odumření části srdečního svalu kvůli přerušení přívodu krve, nejčastěji kvůli ucpání tepny.
* Cholesterol - Sloučenina tuků, která je přítomna ve všech živočišných tkáních. Existují dva druhy: HDL tělo chrání, LDL škodí.
* Srdeční by-pass - Metoda léčby ischemických potíží, kdy se postižené místo přemostí jinou cévou, nejčastěji kouskem žíly ze stehna či lýtka.
* Srdeční katetrizace - Speciální vyšetření srdce a oběhu pomocí cévky zavedené velkou cévou až k srdci.
Autor: Radka Wallerová Zdroj: Mladá fronta Dnes
|