Drahé tabu - Inkontinence
V USA se za léčbu inkontinence čili neschopnosti udržet moč vydá ročně na 10 miliard dolarů. U nás zatím náklady nikdo nevyčíslil, zřejmě ani proto, že mnoho takto postižených pacientů k lékaři vůbec nedorazí. Za své "učurávání" se totiž nesmírně stydí. Je na čase, aby inkontinence přestala být u nás tabu, aby nebyla trpěna jako nutné zlo, ale léčena jako běžná nemoc.
Z nedávného šetření společnosti STEM vyplynulo, že o této problematice lidé mnoho nevědí. Pojmu inkontinence například rozumí méně než třetina dospělých obyvatel České republiky. Většina jich navíc inkontinenci považuje za onemocnění provázející především starší věk a stáří. Ve skutečnosti však k překotným útěkům na toaletu bývají nejčastěji nuceny ženy ve věku 40 až 54 let.
Stresová, urgentní a smíšená
Neschopností udržet moč u nás trpí přibližně 670 000 osob, z toho 510 000 žen. "Inkontinence se dělí na stresovou, lépe řečeno námahovou, dále na urgentní a smíšenou," vypočítává urogynekolog doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., vedoucí lékař pražského Ústavu pro péči o matku a dítě. "Stresová je dána anatomicky, tvoří osmdesát procent ze všech případů a projevuje se tak, že k úniku moči dochází ve chvíli, kdy se v břiše vyvine větší tlak na močový měchýř - třeba při smíchu, zakašlání, zvedání těžkého břemene. Oslabený svěrač močového měchýře tlak moči nevydrží."
Na rozdíl od stresové inkontinence, která je dána anatomickými poruchami, nejsou příčiny urgentní inkontinence známy. Na soustavném nutkání k močení a neschopnosti naléhavou čili urgentní potřebu odložit se zřejmě podílejí předchozí záněty močových cest, močové kamínky a někdy nádory v močovém měchýři.
Plenky na doživotí?
Nejen možnost závažné choroby, ale i perspektiva doživotního nošení vložek a plenek by měla lidi postižené inkontinencí přivést k lékaři. Ženy mohou vyhledat svého gynekologa, který je případně pošle na odborné urogynekologické pracoviště. "Při stresové inkontinenci se jako terapie využívají speciální Kegelovy cviky na posílení svalstva pánevního dna, ženám v klimaktériu může pomoci hormonální substituční terapie, renesanci zažívají pesary, které udržují dělohu v případě poklesu a zabraňují tak jejímu tlaku na močový měchýř. Někdy ovšem bývá optimálním řešením operativní zákrok," vysvětluje docent Feyereisl. U inkontinence urgentní pomáhají spazmolytické léky, dále rovněž hormonální substituční terapie, antidepresiva a takzvaný bio-feedback čili psychický trénink, při němž se močení dostává zpět pod kontrolu mozku.
Útěky na toaletu se dají léčit
Léčbu potřebují i muži
Jak dodává urolog docent MUDr. Tomáš Hanuš, CSc., proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, léčbu potřebují i muži. Inkontinence u nich nastává například po úrazech páteře, při roztroušené skleróze, jakož i po mozkové mrtvici, často také u diabetiků nebo po operacích benigní hyperplazie prostaty. Lékaři mají pro muže i speciální pomůcky: umělý svěrač či kondomové urinály, které sbírají unikající moč do malých sáčků, a existují i pro muže uzpůsobené vložky.
Aby odstranili tabu kolem inkontinence a napomohli tak odpovídající léčbě pacientů, založili naši přední odborníci pod vedením České společnosti podpory zdraví INCO FORUM. Více informací o jeho činnosti lze získat na telefonním a faxovém čísle 02/61 08 21 35.
Autor: Zdena Šťastná Zdroj: časopis Květy
|