Dobrovolník je člověk, který nabízí organizaci své znalosti, schopnosti či zkušenosti za dohodnutých podmínek a není za tuto činnost odměňován formou platu.
Občanské sdružení SKP - CENTRUM v Pardubicích poskytující pomoc zaměřenou na různě potřebné skupiny spoluobčanů se také zabývá dobrovolnickou činností. Dobrovolnické centrum pod vedením koordinátorky Petry Touškové aktivně vyhledává zájemce o dobrovolnickou činnost a snaží se jim nabídnout škálu možností z kterých si zájemce vybere, to co mu bude nejvíce vyhovovat.
Od 1.1.2003 nabyl účinnosti zákon č.192/2002 Sb. o dobrovolnické službě, který upravuje podmínky dobrovolnické činnosti. V rámci SKP - CENTRUM je za dobrovolnickou činnost považována činnost dle § 2 odst.1a) tj. činnost při níž dobrovolník poskytuje pomoc nezaměstnaným, osobám sociálně slabým, zdravotně postiženým, seniorům, příslušníkům národnostních menšin, osobám trpícím domácím násilím, jakož i pomoc při péči o děti, mládež a rodiny v jejich volném čase.
Konkrétně jsou dobrovolnické činnosti zaměřeny na volnočasové aktivity dětí matek, žijících v Azylovém domě. Dobrovolníci pomáhají dětem při doučování, provozují kroužky - výtvarný, dramatický a taneční,, nabízí výuku angličtiny, sportovní aktivity jako fotbal, stolní tenis apod.
Dobrovolníkem se stávají lidé různého věku - důchodci, kteří tak vyplňují svůj volný čas, studenti a mladí, kteří hledají nové zkušenosti či praxi pro svou budoucí profesi, lidé středního věku, kteří využívají své životní zkušenosti, nezaměstnaní, kteří se cítí prospěšní a další lidé různých profesí. Každý má v sobě určitý "kapitál", který může poskytnout druhým.
Činnost dobrovolníka podporuje práci odborného personálu v Azylovém domě, ale rozhodně se nejedná o neplacenou pracovní sílu! Organizace uzavře s dobrovolníkem Smlouvu o dobrovolné činnosti, ve které jsou stanovena práva a povinnosti obou stran. Ve smlouvě se stanoví konkrétní činnost, kterou bude dobrovolník vykonávat, je zajištěno i pojištění, které bude krýt odpovědnost za škodu způsobenou dobrovolníkem a také škodu způsobenou dobrovolníkovi. V pravidelných intervalech se provádí supervize za přítomnosti odborníka - psychologa. Výsledky z dobrovolnické činnosti jsou v současnosti v SKP - CENTRUM oboustranné.
Proč SKP -CENTRUM využívá dobrovolníků?
- chce dobrovolníkům nabídnout šanci získat zkušenosti v oblasti sociální práce
- chce obohatit a doplnit své služby poskytované klientům
- dobrovolníci mohou mít výchovný efekt v oblasti mezilidských vztahů
- dobrovolníci dělají činnost s nadšením bez nároku na finanční zisk, tato činnost je nad rámec pracovní náplně zaměstnance a někdy může zajišťovat (dočasně) práci na kterou organizace nemá mzdové prostředky.
Jaké výhody z toho plynou dobrovolníkovi?
- je respektován a uznáván stejně jako zaměstnanec
- má pocit užitečnosti a naplněnou potřebu uznání
- seberealizuje se v dané činnosti
- využívá své schopnosti, možnosti, znalosti
- získává nové zkušenosti
- vyplňuje smysluplně svůj volný čas
- má všeobecnou úctu díky tomu, že pomáhá druhým
Koordinátorka dobrovolníků má na starost nábor, vzdělávání a hodnocení dobrovolníků, odpovídá za vzniklé problémy - řeší konflikty mezi dobrovolníky a zaměstnanci apod. Dobrovolník má nárok na proplacení cesty, která je spojena s jeho činností, v případě, že jeho činnost bude trvat během jednoho dne více než 4 hodiny má nárok zajištění stravování. Koordinátor též zajišťuje dobrovolníkovi ochranné a pracovní pomůcky, které ke své činnosti potřebuje.
Dobrovolnická činnost není tedy práce zdarma, ale altruistická činnost, která přináší spoustu výhod nejen organizaci, ale i dobrovolníkovi. Závěrem bych tedy ráda vyzvala všechny, kteří o dobrovolnické službě uvažují, ale nejsou zcela rozhodnuti, NEBOJTE SE A ZKUSTE TO. Sami pak uvidíte, že je to příjemné a smysluplné vyplnění volného času.