Pampeliška - bylinka pro jarní očistnou kůru
Odedávna je známo, že nejrůznější bylinky mají velmi příznivé účinky na lidské zdraví. Obsahují mnoho biologicky cenných látek.
Příroda nám nabízí nepřeberné množství druhů rostlin, které upravují metabolismus, odstraňují jarní únavu. Rozhlédneme-li se po májovém trávníčku, padne nám do oka všude rozšířený vytrvalý plevel našich mezí, luk, a pastvin - pampeliška - smetanka lékařská.
Má silný kořen s oddenkem, růžici přízemních listů a dutý stvol, který nese úbor, složený přibližně ze 200 jazykovitých kvítků. Celá rostlinka je prostoupena mléčnicemi, ze kterých po poranění teče bílá hořká šťáva.
Pampeliška patří k oblíbeným jarním salátovinám. O pampelišce se říká, že v těle dělá "jarní úklid". Listy podporují látkovou výměnu a snižují krevní tlak. Zvyšují vylučování žluči a moči.
Pampelišky jsou zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B, karotenu, vitamínu D, minerálních látek, saponinů, cholinu a dalších účinných látek.
Lístky se doporučuje sbírat před květem. Přidávají se do salátů a chutnají výtečně. Kořen se suší na čaj, který se doporučuje při dně, revmatizmu a diabetu. Z květů pampelišky se připravuje pampeliškový med a víno.
Až se při jarní procházce budete kochat zlatou záplavou, vzpomeňte na léčivou sílu pampelišky a pár lístečků pro zdraví si natrhejte.
Autor: Jana Vařachová
|