Ve středisku se učí plavat tělesně a mentálně postižení
Deset tělesně a mentálně postižených lidí ve věku od devíti do sedmadvaceti let se pravidelně každý týden učí plavat v bazénu Středního odborného učiliště pro tělesně postiženou mládež v Ostravě- Porubě. Speciální kurz pro ně připravuje místní odnož pražského občanského sdružení Kontakt bB.
"Zájem plavců je velký. Od září chceme plavat dvakrát týdně a přibrat další," řekl zakladatel střediska a fyzioterapeut Petr Musálek. Společně s desítkou svých kolegů a přátel se pravidelně věnuje v bazénu i mimo něj stejnému počtu postižených. "Pro mnohé z nich je to jedna z mála šancí, jak se dostat do kontaktu s jinými lidmi. Po úrazu jsou nepohybliví a kontakt s okolím je pro ně důležitý. Plavání jim pomáhá psychicky i fyzicky. Kondice jde nahoru,"popsal smysl střediska Musálek, který byl hlavním fyzioterapeutem juniorského šampionátu v krasobruslení, jenž se loni konal v Ostravě.
Plavecký program pro tělesně postižené organizuje sdružení kromě Ostravy i v Praze, Brně, Liberci, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a Janských Lázních. V osmi střediscích plave přes pět set lidí s handicapem. Ročně sdružení na tuto činnost potřebuje zhruba sedm milionů korun. Od státu na své projekty dostává asi dva a půl milionu, zbylé peníze získává od měst a sponzorů. Právě peníze jsou podle Musálka problém. "Hledáme sponzory. V současné době totiž všichni instruktoři pracují bez nároku na nějaké ohodnocení. Pět z nich jsou profesionální fyzioterapeuti a klientům poskytují kvalitní péči. Nedovedu si představit, jak to bude, až začneme plavat dvakrát týdně," zakončil Musálek.
Autor: čtk Zdroj: Moravskoslezský deník
|